Menu

feb

Pridal Počet zobrazení 916

Naj-oslabenejším orgánom vo februári sú obličky. Obličky, podobne ako iné orgány pracujú 24 hodín denne. Za ten čas musia spracovať a prefiltrovať veľké množstvo tekutín, toxínov a iných látok. Zdravé obličky sa súčasne dokážu samé od toxínov očistiť. No rôzne ochorenia, nedostatočný príjem tekutín a nesprávna strava, životné prostredie a iné problémy môžu túto funkciu negatívne ovplyvniť. Ako môžete pomôcť obličkám, aby správne fungovali?

feb

Aké sú hlavné funkcie obličiek

 • Obličky pôsobia ako filter krviodstraňujú odpadové látky, ktoré vznikajú pri bežnej látkovej výmene v svaloch a pri metabolizme bielkovín prijatých potravou.
 • Taktiež regulujú množstvo vody a minerálov v organizme (sodíka, draslíka, chloridov, vápnika, fosforu).
 • Ovplyvňujú krvotvorbu (riadia tvorbu červených krviniek tvorbou hormónu erytropoetín).
 • Udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia.
 • Ovplyvňujú krvotvorbu a produkujú hormón kalcitriol, známy ako aktívny vitamín D.

Obličky sú sídlom imunity a energie, patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Zároveň sú veľmi citlivé na chlad a zimu a preto je nevyhnutné v chladnom období udržiavať hlavne nohy a bedrá v teple.

Zlyhanie obličiek môže spôsobiť množstvo ďalších ochorení, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia „jedy", zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko srdcovocievnych ochorení, často sa objavuje anémia (chudokrvnosť). Obličkové ochorenie sa v skutočnosti nikdy netýka len obličiek, ale postihuje celý organizmus.

Preto ak sú obličky oslabené, alebo sa v nich nachádza ložisko toxínov, potom môžeme zaznamenať aj problémy v týchto orgánoch: močový mechúr, kĺby, kosti, zuby, maternica, miecha, prostata, štítna žľaza, vaječníky, vlasy (nadmerné padanie) ...

 

Týkajú sa tieto nenápadné príznaky aj vás?

 • Močenie zmeny: potreba častejšie močiť, zmena vo farbe a konzistencii moču, krv v moči alebo bolesti pri močení, tieto symptómy by ste nemali podceňovať, pretože ide o najčastejšie príznaky ochorenia obličiek.
 • Spontánny opuch končatín (aj keď nie sú namáhané) alebo tváre sú prejavom zadržiavanie tekutín v tele, čo je ďalším z príznakov nefungujúcich obličiek.
 • Únava a slabosť: ak bez vážnejších dôvodov pociťujete dlhodobejšie únavu a slabosť, príčinou môžu byť opäť obličky, ktoré sú plné neprefiltrovaných toxínov. Zdravé obličky vytvárajú hormón erythropoietin, ktorý napomáha tvorbe červených krviniek. Poškodené obličky ho ale neprodukujú, čo sa môže prejaviť anémiou, teda chudokrvnosťou.
 • Oslabené obličky, bolesť chrbta
  Strata orientácie v priestore, točenie hlavy, závraty – to všetko patrí k príznakom anémie, pod ktorú sa môžu podpisovať aj nefungujúce obličky. Pridružiť sa môžu aj problémy s pamäťou či sústredením.
 • Bolesť chrbta, najmä v oblasti krížov je symptóm, pri ktorom mnohí spozornejú, pretože je to všeobecne známy príznak problémov s obličkami. 
 • Vyrážky, svrbenie pokožky, nadmerné padanie vlasov: nedostatočné filtrovanie toxínov z tela von sa môže prejaviť aj na pokožke, napr. nezvyčajnými vyrážkami, suchou a svrbiacou pokožkou, jemnými a nadmerne padajúcimi vlasmi.
 • Nevoľnosť a zvracanie najmä v ranných hodinách (nie tehotenská nevoľnosť) s veľkou pravdepodobnosťou môže súvisieť aj s obličkami. Keďže nefiltrujú dostatočne toxíny, vedie to k nahromadeniu dusíka močoviny v krvnom riečisku. Práve to stimuluje gastrointestinálne (týkajúci sa žalúdka a čreva) sliznice a spôsobuje nevoľnosť.
 • Amoniakový zápach z úst: ochorenia obličiek sa môžu prejaviť aj kovovou chuťou v ústach, alebo tzv. amoniakovým dychom. Opäť to spôsobuje vyššia hladina močoviny v krvi. Močovina sa v ústach pomocou slín rozkladá na amoniak, čo spôsobuje nepríjemný zápach z úst.
 • Zimomravosť, studené ruky a nohy (ak je vám zima aj v teplých priestoroch, prípadne máte zimnicu v kombinácii s inými príznakmi) je jedným z príznakov anémie, za ktorou sa často skrývajú problémy s obličkami.
 • Dýchavičnosť: zadýchavanie sa aj pri minimálnej námahe. Jednou z príčin môže byť aj ochorenie obličiek. Nesprávne fungovanie tohto orgánu totiž môže viesť k ukladaniu nadbytočných tekutín aj v pľúcach. Na nepravidelnom srdcovom rytme sa zase podieľa (obličkami) nedostatočne prefiltrovaný draslík v organizme.
 • Nedostatok vo funkcii obličiek sa môže prejavovať ešte aj takto: sucho v nose, šumenie a pískanie v ušiach, gynekologický výtok, hromadenie lymfy, tmavší až fialový jazyk, poruchy menštruácie, bolestivá menštruácia, potraty, problémy s kolenami, bolesti slabín, vykláňanie zubov a odhalené krčky, zápaly nervov, migrény, pleseň nôh medzi 4 prstom a malíčkom, u žien v období klimaktéria napr. nočné potenie a návaly tepla, atď. ...
 • Nepriateľom obličiek je emócia strach. Čo to znamená? Pokiaľ žijete v neustálom strachu a obavách, môže sa to prejaviť tak, že stavy úzkosti môžu prudko narastať. Nahromadený adrenalín, ktorý sa tvorí pri tejto emócii v nadobličkách môže telo rýchlo vyčerpať. Človek môže mať pocit, že sa točí v úzkostnom kruhu, bez toho, aby to mohol ovplyvniť. V snoch sa slabosť obličiek môže prejaviť ako sny o vode, studenej a kalnej vode, strachu, lodiach, utopenie, a zábudlivosť.

 

Čo obličkám škodí:

veľa soli a cukru (rafinované sacharidy a umelé sladidlá), nedostatok tekutín, nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, červené mäso a údené výrobky, príliš veľa živočíšnych bielkovín, sýtené a sladené nápoje, nefermentovaná sója, nadmerná konzumácia kofeínu, alkohol a fajčenie, odkladanie WC, lieky proti bolesti, spánkový deficit, intenzívny dlhodobý strach a aj stres.

 

Ako si môžete podporiť činnosť obličiek

 • Aby si mohli obličky plniť svoju hlavné úlohu - filtrovanie odpadových látok, potrebujú dostatočný a pravidelný príjem tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda (nie rôzne chemicky ochutené a sladené vody). Doprajte si Alkalickú vodu, ktorá dokáže celý organizmus účinne hydratovať a zároveň detoxikovať orgány - vrátane obličiek, čo je pre ich správne fungovanie nepostrádateľné.
 • Byliny: zlatobyľ obyčajná, žihľava (kúra 2x denne 5-7dní), petržlen vňať (ráno a večer šálku čaju z 1lyžičky sušenej, al. čerstvej vňate, piť 7 dní), lipa, ihlica tŕnistá, vres obyčajný, medovka, púpava (kúra 2x denne 7 dní), medvedica lekárska (2x denne min. 3 dni), praslička, myší chvost, zeler vňať, medovka, pažítka, žerucha, šalvia
 • Ovocie, orechy a semená: brusnice, alebo doplnky s brusnicami, ananás, banány, datle, tekvicové semienka, figy, granátové jablká, hrozno, hrušky, jablká, kokosové orechy a mlieko, liči (kustovnica), ľanové semienka, mango, melóny, mak, pomaranče, hrozienka, slnečnicové semienka, vlašské orechy, všetky druhy melónov, slivky, jablčný ocot
 • Kardamon na obličky, močové cesty
  Zelenina a koreniny: kardamon, zázvor sušený (mletý), brokolica, biela čínska huba (Rôsolovky), zeler, špargľa, tekvica, hlávkový šalát, hliva ustricová, hrach aj hrášok, kel, kaleráb, klíčky fazuľa adzuki, karfiol, baklažán, uhorky, olivy, paradajky, všetky druhy tekvíc a cukiet, hlávková kapusta, čínska kapusta, čakanka, čierna huba (Judášovo ucho), červená repa, špenát
 • Na povzbudenie energie obličiek: trite v mierne rozkročenom postoji dlane a všetky prsty o seba a potom priložte teplé ruky na oblasť obličiek na chrbte, opakujeme 3x. Doplniť energiu a zregenerovať obličky vám pomôže aj bioinformačný prípravok so širokospektrálnym regeneračným účinkom Renol.
 • A ešte jedna drobná rada: v zimnom - chladnom období by sme mali uprednostniť varenú stravu pred surovou. Úprava stravy varením, pečením a dusením je najvhodnejšia.

 

Vyskúšajte kúru so sódou bikarbónou

Obličky produkujú sódu bikarbónu, aby udržiavali v tele acidobázickú rovnováhu. Navyše, sóda bikarbóna chráni obličky aj pred poškodením.

Soda bikarbona na regeneráciu obliciek

Ak príliš zaťažíte obličky (napr. strava bohatá na cukry, vyprážané jedlá a ďalšie nezdravé potraviny), dôjde k ich preťaženiu a následne začnú produkovať menšie množstvo sódy bikarbóny. Doplnením sódy bikarbóny si môžete zregenerovať obličky nasledovným postupom:

 1. Prvý deň si pod jazykom rozpustite štipku sódy bikarbóny.
 2. Na druhý deň si v 1,5 litra vody rozpustite 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/2 čajovej lyžičky kvalitnej soli (morská alebo himalájska). V priebehu dňa vypite tento roztok.
 3. V nasledujúce dni znížte dávku na 1/4 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/3 čajovej lyžičky kvalitnej soli na 1,5 litra vody.
 4. V kúre pokračujete až do zlepšenia stavu vašich obličiek.
 5. Sóda bikarbóna nemusí byť vhodná pre všetkých. Problém môže spôsobovať niektorým ľudom s citlivým žalúdkom alebo ľudom, ktorí často trpia nevoľnosťami.

 

Čo použiť na zápal obličiek?

Siahnuť opäť môžete po čisto prírodných produktoch, teda po prírodných antibiotikách. Ich výhodou je, že nemajú vedľajšie účinky, nezaťažujú obličky prebytočnou chémiou a nenarúšajú črevnú mikroflóru, ktorá je pre imunitu veľmi dôležitá. Práve naopak, pri liečbe prírodnými doplnkami môžete pozorovať zlepšenie aj iných problémov. A ak sú vám v pätách baktérie z vonka, i z vnútra zaútočte proti nim s antibakteriálnou acidickou vodou.

 

Obličkové kamene

Čo na obličkové kamene?

Medzi hlavné príčiny, prečo sa začnú robiť obličkové kamene patrí:

 • Znížený príjem tekutín či pobyt v horúčave  
 • Hromadenie moču, prekážka v odtoku moču
 • Zmenené pH moču, to mení prítomnosť baktérií
 • Zníženie diuréza, znížené močenie
 • Moč je presýtený vápnikom, urátmi, oxalátmi, ktoré sa zhlukujú a kryštalizujú
 • Nedostatočné množstvo inhibítorov - látok tlmiacich vznik kryštalizácie
 • Lieky: napr. antibiotiká a lieky znižujúce kyslosť v žalúdku

Prečo je alkalická voda správna voľba pre obličky? Pretože tvorba kameňov opäť súvisí s nedostatočným príjmom tekutín, prekyslením moču, prebytkom toxických látok, atď.

Alkalická voda vie toto všetko vyriešiť, má hydratačné a detoxikačné účinky, čím pomáha obličkám aktívne odstraňovať toxický odpad z tela. Znižuje kyslosť moču (je bohatá na vápenaté ióny) a tak sa vytvára vhodné prostredie pre zastavenie tvorby obličkových kameňov a stimuluje sa rozpúšťanie už vytvorených.

 

► Možno vás bude zaujímaťAko posilniť zdravie močového mechúra

 

Záverom: Aj keď sú možno obličky vzrastom malé, no ich dôležitosť pre celý organizmus je veľmi veľká. Ak obličky správne nefungujú, postihuje to celý organizmus. Preto si svoje obličky hýčkajte, vrátia vám to v podobe silnej imunity a energie

Čo pomáha vašim obličkám? Ako si ich rozmaznávate? Podeľte sa v komentároch o svoje skúsenosti ...

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára. 

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Rady, návody z darov prírrody

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať