Menu

Január ► Ako posilniť zdravie močového mechúra

Počet zobrazení 21234

V mesiaci január trpí najviac močový mechúr. Jednak reaguje na to, že je vonku zima, jednak tiež na to, že sa občas môžeme cítiť pod nejakým tlakom. Prejavom slabosti močového mechúra môže byť, napr.: pálenie pri močení, bolestivé a časté močenie, prímes hlienov či krvi v moči, bolesti v bedrách či podbrušku, kŕče v lýtkach, bolesti päty a ostrohy, bolesti na zadnej strane stehien a v podkolení, upchatý nos, krvácanie z nosa.

Január ► Ako posilniť zdravie močového mechúra

Nadradeným orgánom močového mechúra sú obličky a preto je najlepšie držať bedrá a nohy v teple.

Ako hovorievali už naše babičky: "Chce to pokoj a nohy v teple".

 

Aké sú príznaky infekcie močových ciest

Infekcia močových ciest je častým typom infekcie v tele, ktorá postihuje ako ženy, tak i mužov. Ako sa prejavuje?

◘ Časté nutkanie chodiť na toaletu   • Malé množstvo moču   Bolesť panvy

◘ Pálivá bolesť pri močení   • Krv v moči, zmena farby moču   • Horúčka, nevoľnosti a zvracanie

Ak vás trápi niektorý z vyššie uvedených stavov, je potrebné najprv zistiť príčinu. Pri liečbe sa postupuje inak, ak zápal vznikol v dôsledku infekcie baktériami, inak ak zápal vznikne v dôsledku podchladenia napr. sedením na niečom studenom (sneh) a úplne inak, ak je zápal v dôsledku auto-imunitnej reakcie. Takže vždy je lepšie poradiť sa s lekárom o akýchkoľvek nežiaducich príznakoch, na ktoré ste narazili. Problém s močovým mechúrom netreba odkladať, pretože sa môže preniesť až do obličiek.

 

Čomu sa vyhýbať - Ako predísť infekcii

◘ Nezadržiavať moč v mechúry v prípade potreby na močenie. Po pohlavnom styku by sa taktiež moč nemal zadržiavať v mechúry (je potrebné močový mechúr vždy vyprázdniť).

◘ Frekvencia sexuálnej aktivity silne koreluje s infekciou močových ciest (čím viac partnerov v kratšom čase osoba má, tým vyššia je pravdepodobnosť infekcie).

◘ U žien je dôležitý správny hygienický návyk, po veľkej potrebe sa utierať spredu dozadu. K častým infekciám dochádza aj v momente, ak sa baktérie z oblasti konečníka dostanú do pošvy.

◘ Vhodné je vyhýbať sa tesnému, nepriedušnému oblečeniu

◘ Vírivky a kúpele, kde sa vystrieda väčšie množstvo ľudí, by sa mali navštevovať skôr sporadicky ako pravidelne.

◘ Obdobie tehotenstva, menopauza, cukrovka sú náchylnejšie na bakteriálne infekcie močových ciest.

 

Čo podporuje činnosť močového mechúra

• V prvom rade je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim. Alkalická voda upravuje acidobázickú rovnováhu kyslého moču, obsahuje alkalické minerály a je na tento účel priam stvorená. Alkalická voda sa vyznačuje zvýšenými hodnotami pH a vysokým antioxidačným potenciálom. Prečistí celé telo - detoxikuje ho, ale aj dodá bunkám potrebnú energiu, vitalitu a sviežosť.

Alkalická voda má schopnosť pozitívne napomáhať pri liečbe obličkových ochorení (obličkové kamene). 

• Energiu do obličiek a močového mechúra povzbudíte aj trením dlaní o seba a následným priložením na miesta obličiek a močového mechúra.

Jablčný ocot je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálov, ktoré dokážu zabrániť baktériám sa v močových cestách usádzať a rozmnožovať. Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu do pohára vody. Môžete pridať aj čerstvú citrónovú šťavu a prichutiť to medom. Dobre zamiešajte a vypite. Pite nápoj dva krát denne, počas niekoľkých dní.

Sóda bikarbóna zvyšuje acidobázickú rovnováhu kyslého moču tak ako Alkalická voda, čím môže uľaviť od bolesti a napomôže zrýchliť čas rekonvalescencie. Pridajte jednu čajovú lyžičku sódy do pohára vody a pite 1 - 2 krát denne.

• Z byliniek sú ideálne: zlatobyľ obyčajná, žihľava, vres, lipa, ihlica tŕnistá, breza, medovka, praslička roľná, repík

Brusnice na liečbu močového mechúra, obličiek• Sedavé kúpele v prasličke roľnej, repíku, zelerový odvar (vňať)

• Zo semienok: konzumácia tekvicových semienok.

• Z plodov: brusnice a čučoriedky v akejkoľvek podobe. V prípade aktívnej prevencie je najvhodnejšia kapsulová forma, ktorá má dostatočné koncentrované množstvo aktívnej látky.

Keď je vonku chlad, telo potrebujeme prehriať z vnútra. Strava by v tomto období mala byť sýtejšia a bohatšia na tuky. Vhodnejšie sú potraviny slanej chute, a vyhýbať by sme sa mali jednoduchým cukrom. Pri zápaloch je dobré doplniť vitamín C práškový, alebo vitamín C tekutý, ktorý moč okysličí a bojuje proti mikroorganizmom.

Potraviny vhodné na podporu činnosti mechúra:

  • strukoviny - červená, žltá, čierna fazuľa,
  • obilniny - pohanka, ovos, amarant, krúpy, divoká ryža,
  • zelenina - koreňová, kvasená, cesnak, cibuľa,
  • ovocie - pečené jablká,
  • teplé polievky na zahriatie - zeleninová bez zahusťovania múkou, mäsový vývar.

Čo sa týka citrusových plodov a mliečnych výrobkov, platia rovnaké odporúčania ako na jeseň, teda úplne vypustiť, pretože do nášho tela prinášajú chlad a zahlieňujú. Vyhnite sa tiež nadmernej konzumácii alkoholu.

 

Ako na začínajúci zápal močového mechúra

► Aj pri začínajúcich ťažkostiach s močovými cestami je potrebné piť dostatok vody. Vhodná je Alkalická voda, ktorá upravuje acidobázickú rovnováhu kyslého moču. Vyhnite sa bublinkovým vodám. Dostatok tekutín zvýši tvorbu moču. Častejšie močenie je pri tomto type infekcií veľmi dôležité. Moč sa vtedy stáva menej koncentrovaný, čo napomáha vyplavovaniu škodlivých baktérií a rýchlejšej liečbe.

 

► Prečo ›brusnice? Brusnice obsahujú aktívnu zložku s názvom proanthocyanidis (PAC), ktorá napomáha odstraňovať baktérie zo stien močového mechúra. Táto aktívna zložka sa viaže na rôzne baktérie, ktorým zabraňujú v priľnutie ku stenám močových ciest a tým zamedzujú vzniku nepríjemných nežiadúcich zápalov.

 

► Čajovníkový olej (Tea Tree Oil) má antibakteriálne vlastnosti, ktoré napomáhajú boju s baktériami pri infekciách, vrátane infekcií močového mechúra. Vhodný roztok pripravíte zmiešaním 1 dielu oleja a 10-tich dielov vody. Optimálne rozptýlenie oleja vo vode sa docieli pridaním malého množstva mlieka.

Olej je možné používať na omývanie, do kúpeľov a na lokálne použitie na kožu.

 

► Ďalšou účinnou látkou, ktorá zabraňuje uchyteniu baktérií na stenách močového mechúra je D-manosa. D-Manosa nie je organizmom metabolizovaná a je teda vhodná aj pre diabetikov. Sekundárnym efektom je rýchla úľava od symptómov podráždených močových ciest. Selektívna očistná kúra pomocou D-manosy je účinná najmä u baktérií E. Coli, ktorým sú prisudzované nežiaduce indispozície močového mechúra. D-manosní efekt pomáha aj osobám s inkontinenciou. V doplnkoch D-manosu často nájdete práve v kombinácii s brusnicami.

Doplnky D-Manosa nájdete v tomto obchode

 

► Na prečistenie a harmonizáciu močových ciest a obličiek je výborný produkt Renol. Navyše Renol podporuje pohlavné funkcie, zlepšuje plodnosť a schopnosť udržať plod. Pôsobí proti niektorým formám vysokého tlaku. Regeneruje kosti a posilňuje výživu kĺbových chrupaviek. Vzhľadom na to, že obličkám prislúcha kontrola emócie strachu, dá sa Renol užívať pri psychickom šoku, ľaknutí, vydesení. Aj dlhodobá expozícia strachu je dôvodom na podávanie Renolu. 

 

► Ďalším účinným prostriedkom ako si udržať zdravie močových ciest sú prírodné látky s antibiotickým účinkom 

Doplnky močový mechúr

Kapucínka väčšia pomáha nielen pri infekciách a zápaloch týkajúcich sa močovej sústavy, ale má tieto účinky napríklad aj v rámci horných dýchacích ciest, mandlí a tiež u žien aj v rámci pohlavných ciest. Pôsobí najmä proti streptokokom, stafylokokom, salmonelóze a Helicobacteru pylori. Pomáha aj pri nachladnutiach, chrípkach a proti dlhodobému kašľu.

Kapucinka močové cesty

Extrakt z Kapucínky väčšej je súčasťou prípravkov určených na podporu močovej sústavy, najmä na bakteriálne zápaly a infekcie. Rastlina má totiž účinky proti bakteriálnym infekciám spôsobeným napríklad baktériou Escherischia coli, ktorá je častou príčinou akútnych aj chronických zápalov močových ciest a močového mechúra. Pôsobí tiež aj preventívne.

Doplnky s Kapucínkou nájdete v tomto obchode 

 

► Tie ženy, ktoré trápia problémy s pohlavnými a močovými cestami určite ocenia Bylinný telový krém Lavyl Allin Tube, ktoré priaznivo pôsobia na očistu ženských orgánov. Bylinky, ktoré sú obsiahnuté v čipku očisťujú a harmonizujú gynekologickú a urologickú oblasť ženského tela.

 

► Možno vás bude zaujímať

Február • Ako posilniť činnosť a zdravie Obličiek

 

Na záver ešte raz pripomeniem múdrosť našich babičiek: chce to pokoj a nohy + bedrá v teple :) Určite sa viac oplatí mať na nohách 2 páry ponožiek, ako prežiť niekoľko dní v nepríjemných bolestiach.

  

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Bakterie virusy plesne parazity rady navody skusenosti HarmonyNature

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

 

 

Diskusia

(1 komentár)

Renol Katarína 31.3.2022 13:03:09

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať