November: Ako posilniť zdravie pľúc

Počet zobrazení: 8237

Najslabším orgánom v mesiaci november sú pľúca. Jesenné počasie, ktoré prináša so sebou aj rôzne virálne a bakteriálne infekcie, dá pľúcam o niečo viac zabrať. Väčšinou môžete pociťovať horšie dýchanie, preto ste tiež náchylnejší ku kašľu a zápalom horných dýchacích ciest. Vaše pľúca fungujú aj ako komunikačný orgán a ich slabosť môže tiež signalizovať nechuť, alebo neschopnosť komunikovať s okolím, dýchať s niekým spoločný vzduch.

November: Ako posilniť zdravie pľúc

Podľa čínskeho pentagramu sú pľúca v komunikácii s hrubým črevom, teda tvoria spolu párový systém. Ak sú pľúca oslabené a nestíhajú, oslabia väčšinou v priamej línii aj hrubé črevo.

Výstupným orgánom pľúc je nos a koža. Preto ak niečo nie je v poriadku s vašimi pľúcami, môžete pociťovať tieto prejavy: vykašliavanie, kašeľ, kožné prejavy, chrapot, zahlienenie, bolesti palca a zápästia, zmeny vo vyprázdňovaní, suchá pokožka, ekzémy, časté zívanie, krvácanie z nosa, nadmerné potenie, kýchanie, pocit dušnosti, bolesti v ohybe lakťa a ďalšie ...

K psychickým prejavom spojených s okruhom pľúc patrí depresia, sny o lietaní, nechuť hovoriť a sebaponižovanie.

Čo dopriať pľúcam viac:

 • Doprajte si prechádzky v prírode.
 • Športujte, šport pomáha uvoľniť nahromadené hlieny a tým pomáha riasinkám ľahšie vytlačiť hlien von z pľúc.
 • Doplniť môžete aj dychové cvičenia, dýchanie do brucha.
 • Pravidelne a dostatočne vetrajte vzduch v uzavretom domácom, či pracovnom priestore.
 • Nezabúdajte aj na zvlhčovanie vzduchu, vykurovaciu sezónu spravidla sprevádza výrazný pokles vlhkosti vzduchu v bytových jednotkách. Odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu je 45 - 55 %.

 

Čomu sa vyhýbať:

 • Pokiaľ možno vynechajte zahlieňujúcu stravu - hlavne mlieko (kravské) a mliečne výrobky.
 • Nepite studené nápoje.
 • Vyhýbajte sa priestorom, ktorý je preplnený cigaretovým dymom.

 

Ako si pľúca podporiť s darmi prírody:

 • Obklady, zábaly, či náplasti: najvhodnejšie na dýchacie cesty sú z cibule, tvarohu, chrenu, zázvoru, či horčicových semienok
 • Čaj: Zázvor, Cibuľa s majoránkou, Podbeľ (sušené kvety), Tymian, Šalvia, Skorocel, Mäta pieporná, Jamkatec pľúcny, Sladké drievko, Yzop, Divozel
 • Tinktúra: Podbeľ, Chaparral (Larrea tridentata), Sladké drievko
 • Éterické oleje: Oregano, Eukalyptus, Šalvia, Mäta pieporná - naparovanie, inhalácia
 • Štipľavá zelenina: Cesnak, Cibuľa, Chren, Reďkovka, Kapustová zelenina
 • Šťavy, džúsy: Citrón, Grep, Ananás, Brusnica, Mrkva - 100% prírodné, bez konzervantov
 • Antioxidant: Vitamín C - pri nachladnutí, virózach, i podpora imunity

 

Ako posilniť párový orgán pľúc - črevá

Jeseň je ideálnym časom aj na kompletnú očistu čriev od parazitov. Očista čriev obnoví celkovú obranyschopnosť organizmu a posilní ho k ľahšiemu prekonaniu jesenného a zimného obdobia.

 

Odporúčané zdroje vzdelávania:

 

 .

 

Citrón, cesnak, zázvod a med vyliečia dýchacie cesty

A aby sme neostali iba pri teórii, mám pre vás novembrovú výzvu vďaka ktorej si prečistíte telo od rôznych vírusov a baktérií, ktoré v tomto jesennom období číhajú na každom kroku. 

Citrón, cesnak, zázvor a med sú na to priam stvorené:)

 

NOVEMBROVÁ VÝZVA - pridajte sa, urobte pre seba viac!

 

1. Pripravte si doma prírodný elixír, ktorý nie len že očistí telo, ale podporí i metabolizmus a vašu imunitu. Je výborný aj na všetky druhy problémov a infekcií spojených s dýchacím systémomNávod ako si vyrobiť elixír z citrónu, cesnaku, zázvoru a medu nájdete TU.

2. Užívajte elixír pravidelne každý deň ráno nalačno, minimálne 3 týždne.

3. Ak vás náhodou prepadne nečakaná nádcha, prechladnutie, či nepríjemný kašeľ, elixír môžete užívať aj viac krát denne. Čoskoro pocítite ústup ochorenia a zlepšenie zdravotného stavu.

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára. 

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Rady, návody z darov prírrody

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili funkčnosť týchto webových stránok. Viac informácií