Najčastejšie typy bradavíc na pokožke a čo proti nim použiť?
Pridal Rena Počet zobrazení 25232
Ľudský papilomavírus (HPV vírus = Human Papilloma Virus) patrí medzi vírusy, ktoré napádajú bunky ľudskej pokožky a slizníc, prejavom sú benígne (neškodné) útvary - bradavice rôznych tvarov, počtu a veľkostí kdekoľvek na tele. Najčastejšie sa zvyknú objaviť: keď je imunita oslabená • musíte užívate lieky, ktoré imunitu potláčajú – napríklad ste po transplantácii orgánu • v období vážnejších zdravotných problémoch • alebo pri zvýšenom strese. Ako sa môže dostať HPV vírus do organizmu? ...
HPV vírus je relatívne stabilný a odolný a do ľudského tela sa môže dostať:
- Cez poškodenú kožu (odreniny, ranky, stačia mu mikrotrhlinky). Bradavice prenášané týmto spôsobom v podstate nie sú nebezpečné, niekedy sa po čase môžu samé vytratiť. Z dôvodu možného rozšírenia infekcie na iné časti tela, alebo na iné osoby je samozrejme lepšie sa bradavíc zbaviť čo najskôr.
- Tesným kontaktom pokožky s pokožkou. To sa týka Genitálnych bradavíc (bradavice na pohlavných orgánoch), ktoré sú prenosné pohlavným stykom, a žiaľ, na ich prenos stačí kontakt pokožky s pokožkou – preto pred nimi úplne nechráni ani kondóm.
Žiaľ, súčasná medicína nie je schopná HPV vírus, prítomný v ľudských bunkách, úplne zlikvidovať. Ak sa raz nakazíte, vírus môže v bunkách driemať, a ochorenie po čase znovu prepukne. To, čo môže eliminovať aktiváciu virusu v tele je silná imunita, preto je potrebné obranyschopnosť organizmu denno-denne podporovať ›prírodnými doplnkami.
S týmito bradavicami na pokožke sa môžete stretnúť najčastejšie:
Pravé, obyčajné bradavice - Verruca vulgaris
Verruca vulgaris, tzv. obyčajná bradavica je drobný kožný výrastok, ktorý sa môže roznášať na rôzne miesta (napr. škrabaním). Bradavica má vzhľad okrúhleho vyvýšeného pľuzgieriku s priemerom od 1 mm do 1 cm, máva ľahko sivastý povrch a na dotyk je hrubá a tvrdá. Kvôli stvrdnutiu kože na povrchu môže byť bradavica rozpraskaná. Je pre ňu typické, že sa v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov zväčšuje.
Tento typ bradavice sa najčastejšie vyskytuje na rukách (ojedinele na tvári a chodidlách nôh), a to aj na dlaniach, potom v okolí nechtu či pod ním. Sú prenosné na človeka a inkubačná doba je 1-6 mesiacov. Môžu sa vyskytovať jednotlivo, alebo mnohopočetne. Niekedy miznú spontánne, inokedy odolávajú. Materská bradavica býva spravidla väčšia ako jej dcérske bradavice v okolí.
Ploché bradavice - Verruca plana
Ploché bradavice postihujú hlavne deti, u ktorých je najväčšou komplikáciou svrbenie a následné rozškriabanie.
Ploché bradavice sú drobnejšie než bradavice obyčajné, v priemere merajú 1-4 mm. Vyzerajú ako rúžové ploché pľuzgieriky s hladkým povrchom, ktorý nie je zdrsnený.
Spravidla sa vyskytujú vo väčšom množstve, môžu ich byť až stovky. Najčastejšími miestami výskytu sú hlava, krk a končatiny (najmä zápästia a členky).
Domáce prírodné návody
|
Voľno predajné produkty |
Plantárne bradavice - Verruca plantaris
Plantárna bradavica je častá predovšetkým u dospelých, no môže sa objaviť aj u detí. Vyskytuje sa na chodidlách nôh, predovšetkým na päte a brušku chodidla, teda v miestach, kde je na nohu kladený najväčší tlak pri chôdzi. Z tohto dôvodu sa bradavica dostáva hlbšie do kože, a tak trvá dlhšie, než si ju pacient všimne. Výrastok je z počiatku drobný a má hladký povrch.
S postupujúcim časom však bradavica rastie a vystupuje mierne nad úroveň kože, kde dochádza k stvrdnutiu a k značnému zdrsnenie jej povrchu. Niekedy sa okolo výrastku urobí tvrdý prstenec podobný mozoľu, stred bradavice zvykne byť vpadnutý do vnútra chodidla.
Vnútri bradavice môžu byť viditeľné drobné tmavé bodky, ktoré predstavujú petechie (drobné krvácanie). Preto keď si pacient plantárnu bradavicu rozškrabne, objaví sa na jej mieste malé krvácanie.
Väčšie plantárne bradavice sú často bolestivé a spôsobujú tak ťažkosti pri chôdzi a behaní. Môžu sa zhlukovať do skupiniek, potom hovoríme o tzv. Mozaikových bradaviciach. Tento typ bradavice býva často rezistentný (odolný) na liečbu.
Nitkovité bradavice - Verruca filiformis
Nitkovitá bradavica je častá u dospelých. Vyskytuje sa v oblastiach, kde je tenká a jemná koža, najčastejšie na tvári v okolí očí a pier. Nitkovitá bradavica má úzky, pretiahnutý tvar a stopkovite vystupuje nad úroveň kože.
Je teda pomerne jednoduché je nechtiac strhnúť, napr. pri holení, čo vyvoláva krvácanie. Často sa tiež stáva, že jej povrch zrohovatie a stvrdne.
Tento typ bradavice sa veľmi ľahko šíri a dokáže sa tak rozmnožiť do väčšej skupinky, obzvlášť ak je koža tváre poranená.
Domáce prírodné návody◘ Menštruačná krv na bradavice
|
Voľno predajné produkty◘ Extrakt z lastovičníka "Horský čistoteľ" ◘ Lastovičníkový gél • Čistotel ◘ Lastovičník extrakt na bradavice • Horský čistoteľ ◘ Bradavice, kurie oká a kožné výrastky • Balík produktov 3ks |
Genitálne bradavice - kondylómy - Condylomata accuminata
Osobitným typom HPV infekcie sú genitálne bradavice, ktoré sa tvoria iba v oblasti okolo pohlavných orgánov a konečníka, a sú považované za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení.
◘ Genitálne bradavice sú malé, mäkké, mäsovo sfarbené výrastky, ktoré sa tvoria na koži a slizniciach pohlavných orgánov, alebo aj okolo análneho otvoru.
◘ Genitálne bradavice môžu byť ploché, vyzdvihnuté, hladké alebo vzhľadovo ako karfiol. Majú tendenciu sa objaviť v skupinách alebo zoskupení. Je tiež možné, že môžu byť tak malé, že nie sú vidieť, a ostávajú bez povšimnutia.
◘ Genitálne bradavice sú často bezbolestné. V niektorých prípadoch, môžu spôsobiť svrbenie, nepohodlie, alebo krvácanie po pohlavnom styku.
Domáce prírodné návody
|
Voľno predajné produkty |
Mohlo by Vás zaujímať
◘ Bradavice a iné kožné výrastky, ako si ich nepomýliť?
◘ Všetky články súvisiace s problémom: Bradavice
Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.
Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.
Nový komentár