Menu

Robíte túto hlúpu chybu, keď nedbáte o dostatočný príjem Vitamínu C?

Pridal Počet zobrazení 722

Viete koľko Vitamínu C ste dnes svojmu telu dopriali? A viete prečo je dôležité mať denný príjem Vitamínu C pod kontrolou? Ak sa domnievate, že je to potrebné iba v čase nepohody ako je nádcha, prechladnutie, chrípka, či angína, ... tak to je veľká chyba! Denný príjem Vitamínu C je pre telo nevyhnutný a ničím nenahraditeľný. Mám pre vás návod, ako jednoducho môžete svoje telo nadupať Céčkom na maximum. Budete prekvapený, koľko ho vaše telo v skutočnosti naozaj potrebuje :)

Robíte túto hlúpu chybu, keď nedbáte o dostatočný príjem Vitamínu C?

Vitamín C (kyselina askorbová) je veľmi dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Keďže ľudský organizmus si nedokáže tento vitamín sám vytvoriť a ani urobiť rezervu, či zásoby, sme odkázaní neustále - každý deň - tento vitamín do tela dopĺňať.

Ako liek sa odporúča v obdobiach jeho zvýšených nárokov – v detstve, počas rastu, v tehotenstve, v čase dojčenia, pri zvýšenej fyzickej námahe alebo športe, pri infekčných ochoreniach, v dobe rekonvalescencie (podpora hojenia rán, popálenín, dekubitov), v prípade jeho nedostatočného príjmu v potrave a pri preukázaní nedostatku - hypovitaminóza. Taktiež aj fajčiarom a osobám dlhodobo užívajúcim antihyperlipidemiká. Používa sa aj v kombinácii s inými antioxidantmi (alkalická voda) ako prevencia nepriaznivého účinku voľných radikálov.

 

Prečo telo bezpodmienečne potrebuje Vitamín C?

 • Vitamín C zabraňuje predčasnému starnutiu buniek.
 • Je dôležitý pre imunitný systém, zvyšuje odolnosť tela proti chorobám.
 • Prispieva k normálnej tvorbe kolagénu, správnej funkcii ciev, chrupaviek a kostí.
 • Uplatňuje sa pri liečbe zeleného a sivého zákalu, lieči krvácajúce ďasná (paradentóza).
 • Znižuje krvný tlak a taktiež znižuje riziko tvorby krvných zrazenín.
 • Pomáha pri hojení rán, popálenín alebo dekubitov.
 • Napomáha pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov.
 • Je nevyhnutný pre správne vstrebávanie železa a pri tvorbe bielych krviniek.
 • Je silný prírodný antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi.
 • Dôležitý je v obdobiach jeho zvýšených nárokov – v detstve, počas rastu, v tehotenstve, v čase dojčenia, pri zvýšenej fyzickej námahe alebo športe, pri infekčných ochoreniach, v dobe rekonvalescencie.

 

Zdroje Vitamínu C: Citrusové plody, listová zelenina, paradajky, melón, zemiaky, paprika a karfiol, šípky, petržlenová vňať, čierne ríbezle, kivi a paprika, ale dobrým zdrojom vitamínu C sú aj iné druhy ovocia a zeleniny a to predovšetkým v surovom stave.

 

Aká je odporúčaná denná dávka Céčka?

Štandardná odporúčaná dávka je 60 mg (toto odporučenie sa nemenilo už od čias 2. svetovej vojny, a to aj napriek mnohým zmenám v životnom štýle a tempe). Mnohé vedecké výskumy potvrdili, že nie je problém užívať 500 mg alebo dokonca až 1000 mg denne. Pokryť dennú dávku stravou, 500 až 1000 mg, je dosť kyslý zážitok, pretože by bolo potrebné zjesť približne 1– 2 kilá citrónov.

Viete že? Zdravý dospelý človek by musel zjesť 12 pomarančov do 3 hodín po ich odtrhnutí, aby pokryl svoju dennú dávku vitamínu C. Fajčiar by k tomu musel pridať 3 pomaranče za každú cigaretu, a pacient s nádchou aspoň ďalších sto. Jedna cigareta dokáže zničiť až 125 mg tohto vitamínu, čo sa rovná približne 3 pomarančom. Aktívny fajčiar by si teda mal k svojim 20 cigaretám denne prikúpiť ešte cca 60 pomarančov.

 

Koľko Vitamínu C a prečo denne? A ako si vyrobiť Elixír mladosti?

Pozorne si pozrite video nižšie, pretože Tomáš Kašpar (autor viacerých náučných knižných publikácii) vám v ňom prezradí dôležité informácie o Vitamíne C a taktiež ukáže návod, ako si vyrobiť Elixír mladosti.

 

 

 

 

 

 

Zaujali vás informácie od p. Kašpara? Máte chuť vyrobiť si aj vy Elixír mladosti? Počas sezóny rajčín je to úplne ideálne. Aha, ale sezóna už skončila :( A rajčiny v hypáčoch majú naozaj veľmi ďaleko od skutočnej, voňavej chute po rajčinách.

Tak presne toto sme riešili aj my doma, čo s tým, keď už nie sú po ruke čerstvé (najlepšie domáce) rajčiny. Ako "dočasné" riešenie sme použili rajčinovú šťavu z obchodu. 

 

Návod na výrobu Elixíru počas mimo-sezónneho obdobia:

Na výrobu budete potrebovať:

 • Rajčinová šťava (najlepšie v BIO kvalite)
 • Práškový Vitamín C
 • Mikrováhy, zaváraninový pohár šróbovací
 • Na prípravu pohára: odmerku, nestierateľnú fixku

Môžete doplniť nasledovné suroviny:

 • Himalájska soľ (obsahuje veľa minerálov)
 • Kajenské korenie (kto má rád troška pikantné) 
 • Čerstvé zelené bylinky
 • Koloidné minerály, príp. horčík, zinok, alebo iné dôležité látky

 

Ako to robíme my doma:

Ak idete robiť elixír prvý krát, tak si treba najprv pripraviť pohár: nalejte do odmerky 0,5 litra vody, prelejte do pohára na elixír. Urobte s nestierateľnou fixkou čiarku na pohár, pokiaľ voda siaha. Vodu nalejte späť do odmerky a dopustite vodu do 0,6 litra. Prelejte 0,6 litra vody do pohára na elixír a znova urobte čiarku (viď. obrázok nižšie). Pohár máte pripravený na výrobu elixíru.

 • Rajčinovú šťavu pred otvorením dôkladne pretrepte a nalejte do pripraveného pohára po prvú čiarku - čiže 0,5 litra. Ak ste použili litrový džús, tak druhú polovicu džúsu odložte do chladničky, použijete ju nabudúce. Ale pozor, treba si pozrieť do kedy je potrebné po otvorení šťavu spotrebovať.
 • Na mikrováhach odvážte 40g Vitamínu C a vysypte do rajčinovej šťavy.
 • Môžete pridať: 1 lyžičku Himalájskej soli, štipku Kajenského korenia, alebo iné suroviny podľa chute.
 • Dolejte čistú, alebo filtrovanú vodu po druhú čiarku a dobre všetko s dlhou lyžicou premiešajte.
 • Hotovo, váš Elixír môžete dávkovať. Nalejte si svoj prvý pohárik Elixíru mladosti :)
 • Elixír skladujte v chladničke, pred každým dávkovaním premiešajte.

 

Vitaním C výroba Elixíru mladosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V číslach to znamená nasledovné:

V návode spomínam, že my doma dávame 40g Vitamínu C do pohára. Po prvý krát odporúčam, aby ste začali s 20 - 30g Vitamínu C a ďalšie dávky si môžete urobíte podľa vlastných potrieb. Toto sú čísla:

Vitamín C dávkovanie Elixíru mladosti

Pomer rajčinovej šťavy a Vitamínu C na prípravu 0,6 litra Elixíru sa dá upravovať. Môžete použiť menej šťavy a pridať viac vody a taktiež dať menej Vitamínu C, alebo urobiť iba 0,3 litrovú dávku. Viac ako 60g Vitamínu C na 0,6 litra neodporúčam, je to príliš silná a kyslá dávka.

Podľa tohto postupu si nájdite svoj pomer rajčinovej šťavy a céčka tak, aby vám chuťovo vyhovoval a zároveň, aby ste vedeli koľko Céčka ste vypili v jednej dávke a koľko za deň. Takto ľahko zistíte koľko vaše telo skutočne potrebuje Vitamínu C.

 

Teraz je to na vás! Neodkladajte prípravu Elixíru na horšie časy.

Doprajte si Vitamín C, pretože je pre vás životne dôležitý!

 

.

 

Časté otázky: 

 • Ako často si dávať Elixír?

Prevencia: Vhodné je začať s 1g Céčka v jednej dávke každé 2 hodiny, a to 3-4 krát denne. Zapiť dostatočným množstvom vody! Postupne môžete dávku zvýšiť. Hranica kedy bola už dávka vysoká sa prejaví cca v priebehu 2-3 hodín nadúvaním, plynatosťou, príp. hnačkou. Tzn., že Céčko črevá nedokázali prijať, nastalo podráždenie sliznice. V tomto prípade treba posunúť ďalšiu dávku o 2-3 hodinky. 

 

 • Dávkovanie v akútnych stavoch: chrípka, prechladnutia a pod.

Začnite už pri prvých príznakoch dávkou 2g každých 20-30 minút. Ak by na vyliečenie nestačili 3 dávky, pokračujte až kým sa nedostaví redšia stolica (ešte nie hnačka). Ak sa nedostaví ani po 15hodinách užívania, zvýšte dávku na 3-4g. Keď sa dostaví, znížte na 2g každú hodinu. Nájdite si také dávkovanie, aby ste sa udržali tesne pod hranicou riedkej stolice a skúšajte pomaly zvyšovať, aby vymizli príznaky ochorenia. Pokračujte až do vyliečenia. Keď spozorujete tendenciu k hnačke, postupne znižujte dávky, ale stále sa držte blízko hranice tolerancie. Ak predčasne skončíte s liečbou, ochorenie sa môže vrátiť.

 

 • Dá sa Vitamínom C predávkovať?

Nie nedá, predávkovanie je prakticky nemožné. To čo telo nedokáže prijať vyjde z neho von, čiže ak prijmete nadmerné množstvo Céčka, to sa v podstate prejaví ako hnačka. V takomto prípade si treba dať pár hodín pauzu a potom opäť dávať Céčko - telo si zásoby nerobí a na jeho príjem sme odkázaný zo stravy. 

 

 • Kde kúpim Vitamín C práškový?

Osobne kupujeme Céčko v Eshope www.Nu3tion.com. Ide o úplne čistý Vitamín C (kyselinu askorbovú) jemnej konzistencie, bez akýchkoľvek pridaných látok, chémie, éčok, konzervantov a podobne. V ponuke majú 100g, 400g a 1kg balenie. My nový Elixír zarábame každé 2-3 dni, preto vždy kupujeme aspoň dve kilové balenia.

 

 • Prečo Vitamín C s rajčinovou šťavou? Môžem použiť aj inú šťavu?

Autor Elixíru Ján Hromada vo svojom „elixíre mladosti" použil na zlepšenie tolerancie a zvýšenie účinnosti ústneho vitamínu C šťavu z paradajok. Paradajky obsahujú antioxidant lykopén a ďalšie (flavonoidy), ktoré zrejme zvyšujú účinnosť vitamínu a zistil, že v tejto kombinácii je vyšší príjem Vitamínu C lepšie organizmom tolerovaný. Odporúča dbať aj na príjem horčíka a kyseliny listovej. Iný druh šťavy je skôr otázkou vlastného experimentovania.

 

 • Vitamín C a zubná sklovina

Kvôli svojej kyslej povahe môže kyselina askorbová pri dlhšom ústnom užívaní spôsobovať odvápňovanie zubnej skloviny. Preto sa odporúča nezadržiavať nápoj v ústach v okolí zubov dlhšie, než je nutné. Vitamín C netreba nechať dlhodobo pôsobiť na zuby; dobrým krokom je použitie slamky a častejšie umývanie zubov, hoci niektoré odporúčania vravia, že s umývaním treba asi hodinu počkať, aby sa oslabená sklovina ešte viac nepoškodzovala.

 

 • Zásady, ktoré je potrebné dodržiavať pri užívaní Vitamínu C

Na výrobu Elixíru používajte čo najčistejší Vitamín C, najmä bez chemických farbív a príchutí, bez konzervačných látok; tieto by mohli pri vysokých dávkach spôsobiť alergickú reakciu. Na vysoké dávkovanie nie sú vhodné ani prípravky s postupným uvoľňovaním.

 • Užívajte najlepšie s jedlom, niekoľkokrát denne.
 • Zabezpečte si plynulý pitný režim, aspoň 2,5l tekutín počas dňa.
 • Zabezpečte si prísun vápnika (napr. mliečnymi výrobkami).
 • Vitamín C vo forme kyseliny askorbovej môžete rozpustiť aj v čaji s citrónom.

 

 • Kde sa môžem dozvedieť viac info o liečbe Vitamínom C?

Autor e-knihy (Vitamín C a megaskorbická liečba – zabudnutý pokladPeter Tuhársky zhromaždil o Vitamíne C nespočetné množstvo užitočných informácií. Táto publikácia vám ukáže, že každodenný príjem Céčka má svoje opodstatnenie ako z dôvodu prevencie pred vznikom mnohých ochorení, no nájdete v nej aj praktického sprievodcu na mnohé menej, či viac vážnejšie zdravotné problémy.

V príp., že si nie ste istý, či je pre vás užívanie Vitamínu C bezpečné, poraďte sa so svojim lekárom.

  

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára. 

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Rady, návody z darov prírrody

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať