Späť

Pleseň na stenách môže ohroziť naše zdravie.

Pridal: Počet zobrazení: 7325

Škodlivé stránky plesní a húb sú známe už oddávna. V šiestom storočí pred n. l. Asýrčania znehodnocovali vodu v studniach svojich nepriateľov kyjaničkou purpurovou — teda už v staroveku viedli biologickú vojnu. V stredoveku táto huba, ktorá niekedy napáda raž, spôsobovala mnohým ľuďom epileptické záchvaty, pálivú bolesť, sneť a halucinácie. Choroba, ktorú dnes poznáme ako ergotizmus, dostala prezývku oheň sv. Antona, pretože mnohé obete podnikali púť do svätyne sv. Antona vo Francúzsku a dúfali, že budú zázračne uzdravené.

Pleseň na stenách môže ohroziť naše zdravie.

 

Najviac karcinogénna látka (spôsobujúca rakovinu), akú ľudstvo pozná, je aflatoxín toxín, ktorý vytvárajú huby. V jednej ázijskej krajine je možné pripísať 20 000 úmrtí ročne práve aflatoxínu. Táto smrtiaca látka sa využíva v moderných biologických zbraniach.

V každodennom živote však bežné plesne človeka skôr nahnevajú, než by vážne ohrozili jeho zdravie. „Väčšina plesní, hoci ich aj môžete cítiť vo vzduchu, nie je škodlivá," uvádza sa v bulletine UC Berkeley Wellness Letter. Medzi tých, na ktorých pleseň nepriaznivo pôsobí, patria ľudia s chorými pľúcami (napríklad astmatici), alergici, ľudia precitlivení na chemické látky alebo s oslabenou imunitou a poľnohospodári, ktorí sú vystavení veľkému množstvu plesní. Náchylnejší na účinky plesní môžu byť aj starší ľudia a deti.

Čo môže pleseň spôsobiť

Podľa kalifornského ministerstva zdravotníctva môže pleseň vyvolať tieto príznaky: Respiračné ťažkosti, napríklad sipivé dýchanie, namáhavé dýchanie a dýchavicu; upchatie nosových a prínosových dutín; podráždenie očí (pálenie, sčervenanie a slzenie); suchý kašeľ; podráždenie nosa a hrdla; žihľavku alebo podráždenie kože.

Ak teda trpíte niektorým z vyššie spomínaných problémov, poobzerajte sa po svojom byte, či dome, či v ňom nenájdete ložisko plesní, ktoré môže byť na viditeľných miestach napr. v rohoch stien, ale aj na skrytých miestach za nábytkom, na spodných častiach matracov, sedačiek, atď.

Pleseň v budovách

Pleseň na stenách, odstráňte ju s prírodným prostriedkom

V niektorých krajinách nie je neobvyklé počuť o tom, že boli zatvorené školy alebo že ľudia vyprázdňujú svoje príbytky či kancelárie, pretože sa odstraňuje pleseň. Začiatkom roku 2002 muselo byť novootvorené Múzeum moderného umenia vo švédskom Štokholme zatvorené pre pleseň. Odstránenie plesní stálo približne štyri milióny eur. Prečo je tento problém v poslednom čase stále častejší?

Odpoveď súvisí s dvoma hlavnými činiteľmi: so stavebným materiálom a s konštrukciou budov. V posledných desaťročiach sa používajú stavebné materiály, ktoré sú náchylnejšie na pleseň. Jedným z nich je sadrokartónová doska, ktorá často pozostáva z vrstvy sadrovej malty pokrytej z oboch strán niekoľkými vrstvami kartónu. Sadrová malta zachytáva vlhkosť. A tak keď tento materiál zostane dlhšie obdobie vlhký, výtrusy plesní môžu klíčiť a rásť.

Aj konštrukcia sa mení. Do roku 1970 boli mnohé budovy v Spojených štátoch a v niektorých iných krajinách menej izolované a menej vzduchotesné než novšie budovy. Ľudia však chceli, aby boli budovy energeticky úspornejšie, a preto ich začali stavať tak, aby sa obmedzila výmena tepla a pohyb vzduchu. Preto keď sa voda dostane do budovy teraz, udrží sa v budove dlhšie, čo vytvára vhodné prostredie na rast plesní. Dá sa tento problém vyriešiť?

Vždy sa snažte nájsť príčinu vzniku plesní! To, že sa u vás udomácnili nevítané plesne je len prejav niečoho, čo je potrebné dôkladne preskúmať a následne určiť riešenie. Niekedy príčina môže byť skutočne veľmi jednoduchá, no niekedy sú potrebné aj väčšie stavebné opatrenia.

Chémia a plesne

Prírodný prostriedok na odstránenie plesní v domácnosti

Ľudia v našich končinách sú naučený používať na odstránenie plesní Savo na báze chlóru. Bohužiaľ, prchajúci chlór škodí viac ľudom, ako plesniam. Dôkazom toho je i opätovné tvorenie plesní a to ešte aj vo väčšom množstve. Prečo je to tak? Jednou stránkou je nedostatočné odstránenie príčiny vzniku plesní, a druhou sú zvyšky po použitom prostriedku - teda minerálne krmivo pre plesne.

"Savo, alebo lepšie povedané chlórový prípravok má síce dezinfenfekčné účinky, ale pôsobí iba na povrchu (nie do hĺbky). Čo vnímame tak, že povrch ostane síce biely vďaka bieliacej sile chlóru, no nerieši to odstránenie semeniska plesní v póroch napadnutého povrchu plesňami."

Ak sa rozhodnete pre odstraňovanie plesní postrekom, použite prírodný (bez chémie), ktorý človeku neškodí. Na trhu je ich zopár, v našej ponuke nájdete SteriSolan. Nezabúdajte však, že nájsť príčinu vzniku plesní a odstrániť ju, znamená 100% úspešnosť v boji proti plesniam!

Ako bezpečne odstraňovať plesne:

 • Používajte ochranu: rukavice na ruky, okuliare na oči a respirátor na dýchacie cesty
 • Postihnutú miestnosť vysťahujte - nábytok, sedačky, kvety - čím viac, tým lepšie
 • Pri práci dostatočne vetrajte
 • Pleseň nikdy nezoškrabujte na sucho! Postriekajte ju prírodným odstraňovačom a vlhké miesta jemne zoškriabte špachtľou, alebo zotrite vlhkou špongiou (po použití vyhodiť)
 • Plesňou postihnutú omietku dajte do igelitového vreca, pevne zaviažte a vyneste do odpadu

 

Tu je zopár rád ako predchádzať plesniam:

 • Problémy s plesňami sa dajú najúčinnejšie vyriešiť alebo aspoň obmedziť tak, že sa v miestnostiach udržiava nízka vlhkosť vzduchu, čistota a sucho. „Menej vlhkosti, menej plesní," konštatujú odborníci. Jednoduché opatrenia môžu ušetriť vás i vašu rodinu od nepriateľského stretnutia s plesňou.
 • Keď sa niekde tvorí vlhkosť, ihneď to miesto vysušte a urobte potrebné zmeny či opravy, aby sa tam voda nemohla hromadiť opäť. Napríklad čistite strechu a odkvapové žľaby a udržiavajte ich v dobrom stave.
 • Zabezpečte, aby sa zem zvažovala smerom od budovy, a tak aby sa voda nehromadila okolo základu.
 • Ak máte klimatizáciu, zabezpečte, aby boli nádržky i rúrky čisté.
 • Odtiahnite nábytok viac od stien, aby vzduch mohol prúdiť medzi ním a stenou.
 • Zbytočne nešetrite na kúrení. Optimálne teploty miestnosti v dome by mali byť takéto: obývačka 21-23 °C, pracovňa a detská izba 20-22 °C, spálňa 18-19 °C, kuchyňa 16-18 °C, kúpeľňa 22-23 °C, predsieň a chodby 15-18 °C.
 • Umožníte cirkuláciu teplého vzduchu od radiátora v čo najväčšom objeme miestnosti tak, že v zime budete používať také závesy a záclony, ktorých spodný okraj je vo výške najmenej 10 cm nad parapetom a garniža je takého tvaru, aby umožnila obtekanie zohratého vzduchu od radiátora okolo parapetu po povrchu skla a okolo nadpražia (prekladu) do miestnosti.
 • V zime vetrajte krátko a intenzívne. Na výmenu objemu vzduchu v miestnosti spravidla stačí dokorán otvoriť najväčšie krídlo na 3 až 5 minút najmenej 3 krát denne.

 

Problematiku plesní určite nepodceňujte! Je to jeden z tichých škodcov, ktorý číha na každom rohu a čaká na svoju príležitosť, kedy môže narobiť viac škody, ako osohu. Čím skôr s ním zabojujete, tým je vyššia a rýchlejšia šanca na úspech. Držím vám palce :)

 

.

 

Pokiaľ máte nejakú otázku, tak ju napíšte do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi a zdieľajte ho zo svojimi priateľmi. 

 

Rady, návody z darov prírrody

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Diskusia

(1 komentár)

Plesne v byte Alexander Haviar 5.12.2017 18:38:10

eBook ZDARMA

 • Ionizovaná voda

   

  Zistite prečo je Ionizovaná voda prospešná a vysoko účinná pre každého. 

  Tento praktický sprievodca vám odhalí široké použitie Alkalickej, Acidickej a Striebornej vody pri riešení mnohých zdravotných problémov. 

  ›› Získajte eBook ZDARMA

Skúsenosti zákazníkov

 • Jemná chuť

  Monika

  U známych som prvý krát ochutnala ionizovanú vodu. Hneď som sa rozhodla, že ionizátor chcem, pretože som počula iba samé super chváli ako známym voda pomohla. Je to najlepšia investícia, ktorú som si dopriala.

  ›› Produkt/Diskusia/Príspevky

 • Rýchla pomoc

  Pavol

  Trápili nás plesne v domácnosti, vyskúšali sme všetky možné dostupné prostriedky, ale nič nezaberalo. Náhodou sme sa dostali po výrobok Sterisolan a ten nám bez zápachu, rýchlo a účinne pomohol :)

  ›› Produkt/Diskusia/Príspevky

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie