Jaroslava, 17.1.2024 20:44:45
TSUS
Dobry vecer,mna by zaujimalo,cca v akom rozmedzi sa pohybuju ceny TSUS,ak pridu na diagnostiku. Dakujem
Pridal Rena Počet zobrazení 32978
Škodlivé stránky plesní a húb sú známe už oddávna. V šiestom storočí pred n. l. Asýrčania znehodnocovali vodu v studniach svojich nepriateľov kyjaničkou purpurovou — teda už v staroveku viedli biologickú vojnu. V stredoveku táto huba, ktorá niekedy napáda raž, spôsobovala mnohým ľuďom epileptické záchvaty, pálivú bolesť, sneť a halucinácie. Choroba, ktorú dnes poznáme ako ergotizmus, dostala prezývku oheň sv. Antona, pretože mnohé obete podnikali púť do svätyne sv. Antona vo Francúzsku a dúfali, že budú zázračne uzdravené.
Najviac karcinogénna látka (spôsobujúca rakovinu), akú ľudstvo pozná, je ›aflatoxín — toxín, ktorý vytvárajú huby. V jednej ázijskej krajine je možné pripísať 20 000 úmrtí ročne práve aflatoxínu. Táto smrtiaca látka sa využíva v moderných biologických zbraniach.
V každodennom živote však bežné plesne človeka skôr nahnevajú, než by vážne ohrozili jeho zdravie. „Väčšina plesní, hoci ich aj môžete cítiť vo vzduchu, nie je škodlivá," uvádza sa v bulletine UC Berkeley Wellness Letter.
Medzi tých, na ktorých pleseň nepriaznivo pôsobí, patria ľudia s chorými pľúcami (napríklad astmatici), alergici, ľudia precitlivení na chemické látky alebo s oslabenou imunitou a poľnohospodári, ktorí sú vystavení veľkému množstvu plesní. Náchylnejší na účinky plesní môžu byť aj starší ľudia a deti.
Podľa kalifornského ministerstva zdravotníctva môže pleseň vyvolať tieto príznaky: Respiračné ťažkosti, napr. sipivé dýchanie • namáhavé dýchanie a dýchavicu • upchatie nosových a prínosových dutín • podráždenie očí (pálenie, sčervenanie a slzenie) • suchý kašeľ • podráždenie nosa a hrdla • žihľavku alebo podráždenie kože.
Ak teda trpíte niektorým z vyššie spomínaných problémov, poobzerajte sa po svojom byte, či dome, či v ňom nenájdete ložisko plesní, ktoré môže byť na viditeľných miestach napr. v rohoch stien, ale aj na skrytých miestach za nábytkom, na spodných častiach matracov, sedačiek, atď.
V niektorých krajinách nie je neobvyklé počuť o tom, že boli zatvorené školy alebo že ľudia vyprázdňujú svoje príbytky či kancelárie, pretože sa odstraňuje pleseň. Začiatkom roku 2002 muselo byť novootvorené Múzeum moderného umenia vo švédskom Štokholme zatvorené pre pleseň. Odstránenie plesní stálo približne štyri milióny eur. Prečo je tento problém v poslednom čase stále častejší?
Odpoveď súvisí s dvoma hlavnými činiteľmi: so stavebným materiálom a s konštrukciou budov. V posledných desaťročiach sa používajú stavebné materiály, ktoré sú náchylnejšie na pleseň. Jedným z nich je sadrokartónová doska, ktorá často pozostáva z vrstvy sadrovej malty pokrytej z oboch strán niekoľkými vrstvami kartónu. Sadrová malta zachytáva vlhkosť. A tak keď tento materiál zostane dlhšie obdobie vlhký, výtrusy plesní môžu klíčiť a rásť.
Aj konštrukcia sa mení. Do roku 1970 boli mnohé budovy v Spojených štátoch a v niektorých iných krajinách menej izolované a menej vzduchotesné než novšie budovy. Ľudia však chceli, aby boli budovy energeticky úspornejšie, a preto ich začali stavať tak, aby sa obmedzila výmena tepla a pohyb vzduchu. Preto keď sa voda dostane do budovy teraz, udrží sa v budove dlhšie, čo vytvára vhodné prostredie na rast plesní. Dá sa tento problém vyriešiť?
Vždy sa snažte nájsť príčinu vzniku plesní! To, že sa u vás udomácnili nevítané plesne je len prejav niečoho, čo je potrebné dôkladne preskúmať a následne určiť riešenie. Niekedy príčina môže byť skutočne veľmi jednoduchá, no niekedy sú potrebné aj väčšie stavebné opatrenia.
Ľudia v našich končinách sú naučený používať na odstránenie plesní Savo na báze chlóru. Bohužiaľ, prchajúci chlór škodí viac ľudom, ako plesniam. Dôkazom toho je i opätovné tvorenie plesní a to ešte aj vo väčšom množstve. Prečo je to tak? Jednou stránkou je nedostatočné odstránenie príčiny vzniku plesní, a druhou sú zvyšky po použitom prostriedku - teda minerálne krmivo pre plesne.
.
Chlórové a tenzidové prípravky: Savo, Ceresit, Fixinela a pod., majú síce dezinfekčné účinky, ale pôsobia iba na povrchu (nie do hĺbky). Čo vnímame tak, že povrch ostane síce biely vďaka bieliacej sile chlóru, no nerieši to odstránenie semeniska plesní v póroch napadnutého povrchu plesňami."
›Viac info o možnostiach v článku
Ak sa rozhodnete pre odstraňovanie plesní postrekom, použite prírodný (bez chémie), ktorý človeku neškodí. Na trhu je ich zopár, v našej ponuke nájdete ›SteriSolan a ›Múdru hubu. Nezabúdajte však, že nájsť príčinu vzniku plesní a odstrániť ju, znamená 100% úspešnosť v boji proti plesniam!
◘ ›TSUS - Analýza na stanovenie príčin vzniku plesní, meranie a hodnotenie stavu vnútorného prostredia z hľadiska hygienických nedostatkov
Problematiku plesní určite nepodceňujte! Je to jeden z tichých škodcov, ktorý číha na každom rohu a čaká na svoju príležitosť, kedy môže narobiť viac škody, ako osohu. Čím skôr s plesňami zabojujete, tým máte vyššiu šancu na úspech. Držím vám palce :)
Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.
Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.
Jaroslava, 17.1.2024 20:44:45
Dobry vecer,mna by zaujimalo,cca v akom rozmedzi sa pohybuju ceny TSUS,ak pridu na diagnostiku. Dakujem
Barbora, 28.12.2021 13:32:32
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či neviete poradiť kto sa zaoberá diagnostikou plesni v byte, nakoľko sme steny na panel osupali nastriekali pripravkom na plesne natreli omietku s pripravkom proti plesniam a stale sa objavuje. Na tom istom mieste,vetranie a kurenie je samozrejmosť.
Matus, 14.12.2020 19:04:49
Dobry den, V starsej kuchyni (vek viac ako 30 rokov) som objavil plesne v nefunkcnom digestore. Dlhodobo mam autoimunne problemy, ktore s tym predpokladam mozu mat spojitost, kedze mam alergiu na plesne. Zaujimalo by ma, existuje sluzba na diagnostiku, ktore casti bytu plesnami postihnute su? Digestor a viditelne napadnute casti vymienat chcem, ale neviem ako identifikovat skryte plesne, a zhodnotit ci treba menit a osetrit protiplesnovym naterom celu kuchynu. Dakujem
Dana, 12.5.2020 09:54:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či plesne v dome a vlhký vzduch môžu spôsobiť občasné tvorenie krvavých chrást v nose a trocha krvi v nose (praskanie cievok v nose?). Viem, že to býva pri suchom vzduchu, ale zaujíma ma, či príčinou môže byť aj príliš vlhký vzduch a plesne? Ďakujem za odpoveď.
Alexander Haviar, 5.12.2017 18:38:10
Dobry den Renata, dakujem za vyborny clanok. Chcel by som sa poradit, kupili sme byt, ktory mal problem s plesnami, jednak kvoli vlhkosti prenikajucej zdola (je to byt na prizemi) a tiez kvoli nedostatocnemu vetraniu. Omietku sme v celom byte osekali na tehlu a tiez sme odstranili vlhkost zospodu (injektaz). Stavebna firma nam radi tiez odplesnit murivo (holu tehlu) chemickym pripravkom (BMB odplesnovaci system) pretoze plesnove spory vraj mozu preniknut az do tehly. Mne sa ale zda, ze odstranenie omietky by malo byt postacujuce a chemicky pripravok na odplesnenie nie je potrebne pouzit. Trochui sa obavam jeho vedlajsich ucinkov. Tiez architekt nam poradil, ze odstranenie omietky, pricin vlhkosti a nanesenie sanacnych omietok by malo byt postacujuce. Mozem sa opytat na Vas nazor? Vopred dakujem, Alex
Nový komentár