Pleseň na stenách môže ohroziť naše zdravie

Pridal: Počet zobrazení: 18000

Pleseň na stenách môže ohroziť naše zdravie Škodlivé stránky plesní a húb sú známe už oddávna. V šiestom storočí pred n. l. Asýrčania znehodnocovali vodu v studniach svojich nepriateľov kyjaničkou purpurovou — teda už v staroveku viedli biologickú vojnu. V stredoveku táto huba, ktorá niekedy napáda raž, spôsobovala mnohým ľuďom epileptické záchvaty, pálivú bolesť, sneť a halucinácie. Choroba, ktorú dnes poznáme ako ergotizmus, dostala prezývku oheň sv. Antona, pretože mnohé obete podnikali púť do svätyne sv. Antona vo Francúzsku a dúfali, že budú zázračne uzdravené.

Späť na príspevok Nový komentár

Komentáre

Plesne v byte

Alexander Haviar, 5.12.2017 18:38:10

Dobry den Renata, dakujem za vyborny clanok. Chcel by som sa poradit, kupili sme byt, ktory mal problem s plesnami, jednak kvoli vlhkosti prenikajucej zdola (je to byt na prizemi) a tiez kvoli nedostatocnemu vetraniu. Omietku sme v celom byte osekali na tehlu a tiez sme odstranili vlhkost zospodu (injektaz). Stavebna firma nam radi tiez odplesnit murivo (holu tehlu) chemickym pripravkom (BMB odplesnovaci system) pretoze plesnove spory vraj mozu preniknut az do tehly. Mne sa ale zda, ze odstranenie omietky by malo byt postacujuce a chemicky pripravok na odplesnenie nie je potrebne pouzit. Trochui sa obavam jeho vedlajsich ucinkov. Tiez architekt nam poradil, ze odstranenie omietky, pricin vlhkosti a nanesenie sanacnych omietok by malo byt postacujuce. Mozem sa opytat na Vas nazor? Vopred dakujem, Alex

Re: Plesne v byte

Rena, 6.12.2017 22:56:39

Dobrý večer Alex, čo sa týka vášho problému, tak určite vám stavebná firma radí dobre. Je úplne jedno, či z vlastnej skúsenosti, alebo kvôli biznisu, no majú pravdu. Ak ste si dali toľkú námahu, že išli omietky preč, tak určite ošetrite tehlu proti plesniam. Áno, plesne môžu byť až v tehle, je to viac ako pravdepodobné. Zistili by ste to tak, že po čase by ste mohli pozorovať, či sa tam budú plesne tvoriť, alebo nie. No zrejme potrebujete byt dať do prevádzky a nie čakať. Pozrela som si web stránku BMB odplesnovaci system, no nikde som tam nenašla zloženie produktov. Síce píšu, že je ich systém zdraviu neškodný, no nedá sa to preveriť. Samozrejme akákoľvek chémia, ktorá by sa použila na ošetrenie stien môže mať vplyv na človeka. Preto odporúčam hlavne na plesne, nepoužiť žiadnu chémiu. Posielam vám odkaz na prírodný odstraňovač plesní na veľké plochy (v emaily). Zložením je to to isté, čo predávam ja na stránke pod značkou SteriSolan, alebo Sanosil. Len tieto veľké balenia samozrejme vychádzajú omnoho lacnejšie, hlavne na veľké plochy. Priateľ je dlhoročný stavbár a spýtala som sa ho, čo by on odporučil. Z jeho praxe a vedomostí neodporúča sanačnú omietku. Vraj sa rýchlo vo vnútri zanesie špinou, prachom a pod., čo je dobrý podklad a krmivo pre plesne. Vhodná omietka s najmenším množstvom chémie je Profi am Bau, a to buď MK1, alebo MK2, vybrať si treba podľa veľkosti zrna. http://www.profibaustoffe.com/slk/SK/PRODUKTY/Omietky No ako najideálnejšie odporúča urobiť si doma vlastné omietky s klasickým haseným vápnom. To je vraj najlepšia ochrana proti plesniam. Ak by ste sa na niečo také dal, tak vám vie poskytnúť návod, zloženie a pomer jednotlivých zložiek. Dúfam, že som aspoň troška poradila a prajem vám, aby ste tie potvori plesne všetky zlikvidovali :) Renáta

Re: Re: Plesne v byte

Adam, 1.3.2018 15:44:29

Ako by som sa mohol s Vami skontaktovať, ohľadom prípravku na báze SteriSolan vo väčšom množstve?

Re: Re: Re: Plesne v byte

Rena, 1.3.2018 17:04:20

Dobrý deň, napíšte mi mail: office@harmonynature.sk, čo by ste potreboval. Ď.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ...

Dana, 12.5.2020 09:54:23

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či plesne v dome a vlhký vzduch môžu spôsobiť občasné tvorenie krvavých chrást v nose a trocha krvi v nose (praskanie cievok v nose?). Viem, že to býva pri suchom vzduchu, ale zaujíma ma, či príčinou môže byť aj príliš vlhký vzduch a plesne? Ďakujem za odpoveď.

Re: Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, ...

Rena, 12.5.2020 22:34:20

Dobrý večer prajem, vlhký vzduch by nemal byť príčinou problému, ktorý popisujete. Plesne, ktoré sa vzduchom šíria môžu mať na niektorých ľudí aj takýto vplyv. Príp. ak používate na likvidáciu plesní prípravky s obsahom chlóru, tak aj chlór môže dráždiť sliznice a spôsobovať praskanie. Ak by zdravotný problém pretrvával, tak odporúčam vyšetrenie u lekára, prejavy ktoré popisujete môžu súvisieť aj s inými zdravotnými problémami. Minimálne skúste doplniť vitamín C (3-5g dávkovanie rozložiť na viac krát za deň), aj ten by mohol pomôcť vyriešiť popisovaný stav.

Plesne, diagnostika

Matus, 14.12.2020 19:04:49

Dobry den, V starsej kuchyni (vek viac ako 30 rokov) som objavil plesne v nefunkcnom digestore. Dlhodobo mam autoimunne problemy, ktore s tym predpokladam mozu mat spojitost, kedze mam alergiu na plesne. Zaujimalo by ma, existuje sluzba na diagnostiku, ktore casti bytu plesnami postihnute su? Digestor a viditelne napadnute casti vymienat chcem, ale neviem ako identifikovat skryte plesne, a zhodnotit ci treba menit a osetrit protiplesnovym naterom celu kuchynu. Dakujem

Re: Plesne, diagnostika

Rena, 14.12.2020 20:29:25

Dobrý večer, stanovením príčin vzniku plesní, meraním a hodnotením stavu vnútorného prostredia sa venuje Technický a skúšobný ústav stavebný, skúste sa obrátiť na nich a zistiť, či by vám vedeli pomôcť v rámci ich rozsahu služieb, prikladám odkaz kde nájdete kontakt: http://www.tsus.sk/sluzby/tepelna_ochrana_a_energia_budov.php.

Nový komentár

* (Povinné)

Brožúra ZDARMA ►

  • Stiahnite si brožúru:

    100 a viac možností, ako použiť IONIZOVANÚ VODU v prospech zdravia

    Praktický sprievodca vás zoznámi s možnosťami ako použiť Alkalickú, Acidickú a Striebornú ionizovanú vodu v každodennom živote pri rôznych problémoch a ťažkostiach.

    PDF brožúra

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili funkčnosť týchto webových stránok. Viac informácií