Menu

Zloženie, pôsobenie, benefity: Grapefruitové jadierko extrakt

Pridal Počet zobrazení 1930

Grapefruit (Citrus paradisi) je citrusové subtropické ovocie pochádzajúce z ostrova Barbados (odtiaľ názov paradisi), dokumentované prvýkrát v roku 1750. Odtiaľ ho v roku 1823 priniesli na Floridu na komerčné pestovanie. Extrakt, ktorý sa získava z častí Grapefruitu má vďaka svojej širokej škále pôsobenia mnohostranné využitie na bežné, i vážnejšie mikrobiálne problémy. Viac o tomto úžasnom prírodnom pomocníkovi nájdete v článku ...

Zloženie, pôsobenie, benefity: Grapefruitové jadierko extrakt

Rýchly sprievodca článkom

 

.

    

Historické okienko

Dr. Jacob Harich (1919 – 1996) objavil liečivý extrakt z jadierok grapefruitu. Narodil sa v bývalej Juhoslávii a vyrastal v Nemecku. Vyštudoval jadrovú fyziku. Po zneužití atómovej energie sa rozhodol slúžiť ľuďom a ich zdraviu. Preto vyštudoval medicínu so zameraním na imunitu. V roku 1957 prišiel do USA, kde pôsobil na univerzite v New Yorku.

Stal sa aj vášnivým záhradkárom, a tak zistil, že jadrá grapefruitu v komposte nezhnili a prekvapila ho aj ich veľmi horká chuť. Ako vedca ho zaujalo, že mäkké semená sú tak odolné voči mikroorganizmom. Rozhodol sa preto semená podrobiť výskumu. Realizoval ho v prestížnom laboratóriu Food Science na Univerzite Gainesville na Floride s dvoma renomovanými vedcami.

Na začiatku boli skeptickí, ale výskum predstihol všetky očakávania. Už na začiatku, keď bola extrakcia slabšia, vykazoval získaný extrakt silný účinok proti rôznym mikroorganizmom. Pri pokuse sa preukázali ohromujúce antimikrobiálne vlastnosti, ktoré sa osvedčili pri ochrane a zachovaní niektorých potravín – rýb a hydiny.

Dr. Harich pokračoval úspešne vo výskume, potvrdil že extrakt zabraňuje vírusovej infekcii hovädzieho dobytka a ošípaných. Napriek vynikajúcim výsledkom chýbalo potrebné lobovanie na presadenie prírodného produktu. Podarilo sa to až na konci 80. rokov. Dr. Harich napokon dostal pozvanie do Pasteurovho inštitútu vo Francúzsku, do popredného výskumného centra pre AIDS. Ústav skúmal potenciál extraktu proti vírusu HIV, ako aj niektorým sekundárnym infekciám spojených s AIDS.

Prebehli tiež štúdie na niektorých univerzitách a potvrdili vynikajúci potenciál proti E. coli, salmonela a staphylococcus aureus. Čo je dôležité, preukázala sa len veľmi nízka toxicita pre človeka, zvieratá i rastliny, pričom bežne používané dezinfekčné prostriedky sú stredne až vysoko toxické. Účinok sa dostaví už pri použití malej koncentrácie.

U výťažku sa dokázalo antivírusové, antibakteriálne, antimykotické, protiparazitické pôsobenie. Výskum prebehol aj v ďalších laboratóriách, klinikách a vysokých školách vo svete. Testoval sa aj na 93 kmeňoch plesní (candida, aspergilus...), tiež na chlamýdie, helikobakter. Jeho účinok sa porovnával s 30 antibiotikami a 18 protiplesňovými liekmi. Výsledky boli porovnateľné, ale prednosťou extraktu je, že sa môže užívať dlhodobo a bez toxických účinkov.

Dr. Harichovi sa podarilo syntetizovaním zo semien a odrezkov grapefruitov získať vysoko účinný extrakt pod názvom CITRICIDAL® (GSE). Tento patentovaný výťažok môžete nájsť v niektorých produktoch zahraničných firiem (USA, UK), ktoré u nás nie sú bohužiaľ legislatívne schválené a predávané. 

 

◘ Pozrieť PDF/Zoznam: Proti ktorým baktériám, hubám, kvasinkám pôsobí Citricidal

.

Zloženie a pôsobenie 

Grapefruit extrakt pôsobenieZahryzli ste sa niekedy do jadierka, alebo bielej dužiny grapefruitu?

Potom vás zrejme neprekvapí, keď vám prezradím, že chuť extraktu z grapefruitov je horkastá. Preto sa vždy extrakt pri vnútornom použití musí riediť s vodou, čajom, či šťavou.

Grapefruitový extrakt sa získava z jadierok (semien), vlákniny a bielych membrán grapefruitu. Je zdrojom vitamínov C a E, obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály.

Extrakt z grepového jadierka je bohatý hlavne na antimikrobiálne bioflavonidy, glykozidy a proteíny.

Tieto látky vyvíjajú svoju antibakteriálnu činnosť v membránach mikroorganizmov a tým spôsobujú ich porušenie, zničenie.

Ako som už vyššie uviedla, na celosvetovom trhu, čo sa týka zloženia grapefruitových doplnkov, môžete sa stretnúť s 2 druhmi extraktov:

  1. Doplnky s patentovanou, syntetizovanou zložkou Citricidal®
  2. Doplnky s extraktom z grepových jadierok

Doplnky dostupné na Slovensku s obsahom extraktu síce neobsahujú patentovú zložku, no aj napriek tomu dokážu splniť svoju úlohu. Niekedy je však potrebné dávkovanie oproti tomu, čo uvádza výrobca, mierne zvýšiť.

Viac v časti Príprava základného roztoku a Dávkovanie

 

Benefity Grapefruitového extraktu

Extrakt z grapefruitových semien pomáha alkalizovať telo. Považuje sa za jednu z najzákladnejších potravín a zo všetkých druhov ovocia má najviac alkalizujúci účinok. Alkalizácia tela (zvýšenie pH) je jedným z najdôležitejších benefitov regenerácie zdravia, ktoré môžete pre seba urobiť. Choroba nemôže žiť v alkalickom prostredí organizmu. Aj keď má extrakt nízke pH, chemicky je kyslý (okolo pH 2,0), na organizmus pôsobí zásadito/alkalicky (aj citrón, limetky). Tvrdí sa, že rakovina zomiera pri pH 8,0. 

Extrakt pôsobí v organizme (pri normálnych dávkach) šetrne, zachováva integritu prospešných črevných baktérií. Bez týchto prospešných baktérií sa život nedá udržať.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že akýkoľvek typ patogénneho mikroorganizmu si niekedy vytvoril rezistenciu voči extraktu z grapefruitových semien. Vzhľadom na spôsob jeho aktivity sa predpokladá, že táto rezistencia je nemožná, pretože extrakt z grapefruitových semien narúša cytoplazmatickú membránu organizmov.

Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu - stimuluje imunitný systém

Prirodzene zvyšuje vitalitu a zlepšuje chuť do jedla

Podporuje mikrobiologickú rovnováhu tela

Preventívne pôsobí ako ochrana proti útokom mikroorganizmov

Z vonka ako dezinfekcia pokožky a pomáha hojiť problematickú pokožku. Extrakt je mimoriadne dobrý pre rýchle hojenie jazvového tkaniva spojené s mnohými druhmi rán (aj veľké škaredé jazvy)

Všestranné použitie: V domácnosti na dezinfekciu ovocia a zeleniny, ale i na povrchy v celej domácnosti (podlahy, kuchynské náradie, posteľná bielizeň - pranie), či do bazénov. Cestovanie: extrakt sa môže použiť proti chorobám spôsobených znečistenou vodou a potravinami - hnačka, bakteriálna úplavica. Záhradnícke použitie: čistič na odstránenie húb, plesní, ako postrek, rastlinný sprej.

Tak ako je vhodný pre ľudí, pomôže aj zvieratám, vrátane domácich zvierat (ryby, plazy, vtáky atď.)

 

Doplnky s extraktom z Grapefruitového jadierka

 

Greposept Grapefruitový extraktGrepoSept Forte 800 kvapky 50ml

Tekutý extrakt z Grapefruitového jadierka 800mg bioflavonoidov

Zloženie: Extrakt z grapefruitových jadierok 42ml, Citrónovník rajský, Citrus paradisi 

Prídavné látky: rastlinný glycerol (zahusťovadlo), purifikovaná voda, kyselina askorbová 

◘ Extrakt z grapefruitových jadierok neobsahuje benzethóniumchlorid, benzalkóniumchlorid a pesticídy. Neobsahuje lepok a laktózu. Nie je na liehovej báze. 

 

Kúpiť Greposept

 

 

 

 

. 

 

• Tekutý extrakt z Grapefruitového jadierka v BIO kvalite  • Obsah bioflavonoidov: 800mg (50ml) a 1200mg (25ml)   • Zloženie: Extrakt z grapefruitových jadierok, Citrónovník rajský, Citrus paradisi  • Prídavné látky: rastlinný glycerol (zahusťovadlo), purifikovaná voda, kyselina askorbová  • Extrakt z grapefruitových jadierok neobsahuje benzethóniumchlorid, benzalkóniumchlorid a pesticídy. Neobsahuje lepok a laktózu. Nie je na liehovej báze.  • #1 Dávkovanie: Dospelí 5-20 kvapiek 3x denne  • #2 Dávkovanie: pozri ›Príprava základného roztoku a DávkovanieGrepoSept Organic BIO 800 a 1200 kvapky

Tekutý extrakt z Grapefruitového jadierka v BIO kvalite

Obsah bioflavonoidov: 800mg (50ml) a 1200mg (25ml)

Zloženie: Extrakt z grapefruitových jadierok, Citrónovník rajský, Citrus paradisi

Prídavné látky: rastlinný glycerol (zahusťovadlo), purifikovaná voda, kyselina askorbová

◘ Extrakt z grapefruitových jadierok neobsahuje benzethóniumchlorid, benzalkóniumchlorid a pesticídy. Neobsahuje lepok a laktózu. Nie je na liehovej báze.

 

Kúpiť Greposept 1200 Grapefruitový extrakt

 

 

 

.

x

Príprava základného roztoku

Tekutý extrakt používajte vždy zriedený (pozrite výnimky)! Riediť ho môžete pridaním do vody, čaju, alebo šťavy. Pred použitím fľaštičku pretrepte.

Základný roztok si vyrobíte rozmiešaním dennej dávky extraktu v 1 litri vody (čaj, šťava) a po dúškoch popíjajte po celý deň, najlepšie v čase medzi raňajkami a večerou.

Doplňte pitný režim aj o iné tekutiny, najvhodnejšia je alkalická voda, ktorá urýchľuje vylučovanie mŕtvych húb, baktérií a iných toxínov.  

Grapefruit extraktPrečo je lepšie v priebehu dňa viac krát popíjať roztok z Grepového jadierka? Pri premnožení škodlivých patogénov v organizme je potrebné zasadiť aktívny útok voči mikroorganizmom. Čím častejšie budete v priebehu dňa mikroorganizmy atakovať, tým rýchlejšie a efektívnejšie sa ich zbavíte.  

Tento základný roztok môžete použiť: vnútorne na pitie ako kloktadlo na výplach úst - ústna voda na preplachovanie dutín vytieranie nosných dutín nosné kvapky vaginálny výplach

 

Dávkovanie

Upozornenie: aj keď je extrakt z grepového jadierka čisto prírodný produkt, vzhľadom na to, že asi 3-5% všetkých ľudí je alergických na citrusové plody, môže sa aj pri týchto výrobkoch prejaviť citlivá reakciu na extrakt. 

Prvý deň začnite s dávkou 1-3 kvapky a overte, otestujte si, či sa u vás vyskytnú vedľajšie účinky alebo podráždenia. Ak tomu tak nie je, dávku môžete postupne zvyšovať v priebehu niekoľkých dní, krok za krokom, až sa dostanete na 15 kvapiek 3 krát denne, alebo zvolíte základný 1litrový roztok. Túto dávku si udržte po zvyšok liečby. 

 

Denná dávka odporúčaná výrobcom:

◘ GrepoSept 15 kvapiek 3x denne na 3-4 dl, roztok: 45 kvapiek/1liter/deň 

 

Individuálne/Maximálne dávkovanie:

Štúdie uvádzajú, že grepovým extraktom sa nedá predávkovať. Za život ohrozujúcu by sa dala považovať dávka 3.000 kvapiek, čo je samozrejme nereálne naraz vypiť.

Napriek tomu aj pri grepovom jadierku treba doplnok používať s rozumom a nepreháňať to. V individuálnych prípadoch sa držte tohto pravidla: Maximálna denná dávka je 1 kvapka na kilogram telesnej hmotnosti. Konkrétne dospelá osoba, ktorá váži napr. 60 kg, má povolené konzumovať 60 kvapiek extraktu grapefruitových jadierok denne.

Dávkovanie u detí: rovnako ako u mnohých iných prípravkoch, dávkovanie by malo byť výrazne nižšie. Maximálna denná dávka grapefruitového extraktu u malých detí je 1 kvapka na 10 kg telesnej hmotnosti. Staršie deti 1 kvapka na 5 kg telesnej hmotnosti.

 

Ako dlho trvá užívanie?

Dĺžka liečby je u každého individuálna. Doplnok by sa mal užívať pravidelne až do vymiznutia príznakov ochorenia. Určite nie na škodu pokračovať v užívaní extraktu aj naďalej, pretože prípravok je skvelým preventívnym prostriedkom proti premnoženiu mikroorganizmov v tele. 

 

Vnútorné použitie

► Choroby spôsobené baktériami, vírusmi, plesňami, kvasinkami

Infekcie Prechladnutie Chrípka Kašeľ Angína Škriabanie v krku Afty Opary Herpes typ 1 (HSV-1) Žalúdočné a črevné infekcie  Mykózy, kandidózy, vrátane vaginálnych a kožných mykóz Plesne vnútorné orgánové, aj vonkajšie na pokožke  Gastritída, žalúdočné a dvanástnikové vredy  Alergie a Parazitárne ochorenia

Pri akýchkoľvek prejavoch vnútorného a aj vonkajšieho problému spôsobeného mikroorganizmami užívajte výťažok z grepového jadierka prioritne z vnútra, následne podľa potreby zvonka.  

Greposept ústny sprej 

Kloktanie, výplach úst, vaginálny výplach

Zápal mandlí, hrdla Bolesť hrdla Kašeľ  Chrapot Opary Afty Herpes Zápal ďasien Paradentóza Bolesti zubov Prevencia proti zubnému kazu Zápach z úst  Mykózy, kandidózy, vrátane vaginálnych a kožných mykóz

Na kloktanie a výplach sa používa základný roztok: denná dávka kvapiek na 1 liter vody, pri výrobe menšieho množstva roztoku si treba dávkovanie prepočítať. Kloktanie, výplach úst aplikujte viac krát denne. Vaginálny výplach aplikujte 1-2 krát denne.

Vyskúšajte praktického pomocníka "do kabelky" vo forme spreju s obsahom grapefruitového extraktu.

 

Kúpiť Greposept ústny sprej

 

 

► Preplachovanie, vytieranie dutín, kvapky

Nádcha Alergická nádcha Zápal dutín Kýchanie Svrbenie v ušiach

Rozmiešajte 3 kvapky v 50ml vody a niekoľkokrát denne si prepláchnite dutiny. Ak máte pipetu roztok môžete použiť aj ako kvapky do nosa, alebo uší. Malým deťom vytierajte nosnú dutinu pomocou vatovej tyčinky viac krát denne.

 

Vonkajšie použitie

Akné, nečistá pleť, uhrovitosť: na navlhčenú tvár naneste 5 kvapiek extraktu a vmasírujte, nechajte chvíľu pôsobiť, potom tvár dobre umyte a zľahka osušte.

UPOZORNENIE: Nezriedený extrakt môžete použiť len na vonkajšie použitie a to v prípade zápalových prejavov na pokožke ako je akné, štipnutie po hmyze, ďalej bradavice, plesne na nechtoch. Vatovým tampónom, tyčinkou potrieť iba postihnuté miesto, nezmývať.

   

Opary a pupienky na perách: Niekoľkokrát denne potierajte zmesou 1 polievkovej lyžice rastlinného oleja a niekoľko kvapiek extraktu. Prípravok nechajte pôsobiť cez noc.

 Lupiny, svrbenie pokožky hlavy: 2- 3x týždenne umyte vlasy a pokožku bežným šampónom s 5-10 kvapkami extraktu.

Vši: Používajte šampón s extraktom v pomere 1:1. Zmiešajte s vodou a dobre vmasírujte, potom zakryte vlasy igelitovou fóliou a nechajte 20-30 minút pôsobiť. Pozor, aby sa vám zmes nedostala do očí! Starostlivo šampón opláchnite. Podľa potreby proces opakujte.

◘ Dezinfekcia pokožky: zriedený extrakt možno použiť na odreniny, škrabance, kožné vyrážky spôsobené baktériami, lupienku, pásový opar typ 1 (HSV-1), ekzémy, uhryznutia od kliešťov a pijavíc, hmyzie štipnutie, bradavice. Na dezinfekciu použite vatový tampón, alebo si roztok môžete dať do fľašky s rozprašovačom a použiť ako sprej.

Výroba dezinfekčného mydla: ak doma používate tekuté mydlo na umývanie rúk, tak do dávkovača kvapnite 5-10 kvapiek extraktu (podľa veľkosti dávkovača). Premiešajte, alebo pretrepte. To isté môžete urobiť aj s prípravkom na umývanie riadu.

◘ Pleseň na pokožke: postihnuté miesto umyť roztokom s vatovým tampónom, príp. urobiť kúpeľ pár minút. Opakujte 2-3x denne. Ak trpíte plesňami na nohách, odporúčam ponožky po opraní vypláchať (dezinfikovať) v grapefruitovom roztoku, taktiež vystriekať obuv.  

Dezinfekcia v domácnosti: zubné kefky detské hračky dezinfekcia do vody pri upratovaní, praní textílií, zalievanie kvetín do zvlhčovačov vzduchu do bazénov a sáun ošetrenie ovocia a zeleniny - predĺženie životnosti dezinfekcia kuchynských pomôcok/náradia 

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Bakterie virusy plesne parazity rady navody skusenosti HarmonyNature

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

 

 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať