Menu

Zloženie, pôsobenie, benefity: Oreganový olej

Počet zobrazení 11302

Oregano - Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare) je od stredoveku považovaný za veľmi užitočnú, ba dokonalú rastlinu so silnými liečivými vlastnosťami. Oreganový olej je účinný proti parazitom, baktériám, kvasinkám, plesniam a kmeňom, ktoré sú mnohokrát na antibiotiká už rezistentné. Olej z Oregana je charakteristický ako silný antioxidant s protizápalovými vlastnosťami, čo ho zaraďuje medzi prírodné antibiotiká. Tieto úžasné schopnosti dávajú Oreganu širokú možnosť použitia ako zvnútra, taj aj zvonka organizmu.

 Zloženie, pôsobenie, benefity: Oreganový olej

Hlavnou účinnou látkou, ktorá pozitívne ovplyvňuje pôsobenie Oregana na zdravie, je silica carvacrol. Okrem carvacrolu Oregano obsahuje viac ako 30 aktívnych zložiek. Medzi ďalšie významné zložky patria: silice (thymol, borneol), kyselina rozmarínová, terpenoidy, steroly, vitamíny A, C a flavonoidy.

Oreganový olej napomáha pri infekciách dýchacích ciest, zápaloch tenkého a hrubého čreva, zápale hltanu, obličiek, močového mechúra, lymfatických uzlinách, je účinný proti parazitom, pri asténii (slabosť, vyčerpanosť) a nervovej únave

Ako jeden z najsilnejších antioxidantov pomáha telu pri vylučovaní voľných radikálov. Obsiahnuté antioxidanty pozitívne vplývajú na kondíciu, zdravie a vitalitu.

Carvacrol a Thymol pôsobia antibakteriálne - silné prírodné antibiotikum. Tieto silice majú antimykotické účinky, pôsobia na široké spektrum plesní a to ako proti plesniam kožným, tak aj orgánovým + antiparazitné účinky.

Borneol posilňuje vnímanie a rozjasňuje myseľ, pôsobí ako antidepresívum a zvyšuje libido. Kyselina rozmarínová má protizápalové účinky a podporuje hojenie. 

 

Oreganový olej prírodné antibiotikumV ktorých prípadoch je Oreganový olej nápomocný

1. Má silné antibakteriálne, antimykotické a antiparazitické účinky.

2. Chráni bunky pred voľnými radikálmi - silný antioxidant.

3. Odstraňuje parazity, plesne a kvasinky (candida).

4.protizápalové účinky a podporuje hojenie.

5. Napomôže znížiť pocity úzkosti a zlepšiť koncentráciu.

6. Posilňuje vnímanie, pôsobí ako antidepresívum a zvyšuje libido.

7. Tlmí bolesti hlavy, menštruačné bolesti, má protikŕčové účinky.

8. Priaznivo vplýva pri vyčerpanosti a slabosti, aj pri nervovej únave.

9. Napomáha pri zápale dýchacích ciest, hltanu, močového mechúra a ľadvín.

10. Pôsobí aj ako prevencia a podporná liečba tráviacichžalúdočných a žlčníkových problémoch.

11. Preventívne užívanie na podporu obranyschopnosti organizmu najmä v jesennom/zimnom období.

12. Pri vonkajšom použití na problémy súvisiace s plesňami, kvasinkami na pokožke, alebo aj na odstránenie bradavíc.

 

Ako olej z Oregana účinkuje

Antibakteriálne účinky Oreganového oleja sú pravdepodobne spojené s jeho jedinečnou schopnosťou prenikať bunkovou membránou do baktérií a narušovať ich integritu. Štúdie preukázali, že v prípade bakteriálnych buniek prichádzajúcich do styku s olejom a jeho účinnými látkami carvacrolom, alebo thymolom, zapríčinia zhoršenie metabolizmu a poškodenie bunkovej membrány baktérií, čím je narušená ďalšia replikácia baktérií.

Niekoľko laboratórnych štúdií preukázalo, že olej z oregana pôsobí proti celej rade problematických patogénov, vrátane Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella typhimurium a Staphylococcus aureus.

Ďalšie štúdie zaznamenali aj účinok proti širokej škále plesní a kvasiniek, vrátane Candida albicans. Oreganový olej je silne aktívny proti patogénom, pričom ponecháva prospešné baktérie (napr. probiotiká v čreve) väčšinou neporušené.

NAJ BENEFIT Oreganového oleja: Veľkou výhodou tohto prírodného antibiotika je, že nemá vedľajšie účinky ako chemické antibiotiká a baktérie si nedokážu vytvoriť proti nemu odolnosť (antibiotická rezistencia).

 

Neprehliadnite tieto odporúčania

► Oreganový olej má svoju typickú, silnú aromatickú vôňu a chuť, ktorá môže byť pre niektorých ľudí pociťovaná ako pálivá. Preto sa nenechajte touto informáciou odradiť, pretože tento problém sa dá vyriešiť tak, že si olej nakvapkáte do prázdnych kapsúl a zapijete dostatočným množstvom tekutín. Tento spôsob je veľmi pohodlný a kapsulová forma je vhodnejšia aj pre menšie deti, ktoré by mohli mať problém s pálivou chuťou. Viac o plnení kapsúl olejom nižšie.

► Nezabudnite dodržiavať toto pravidlo: Oreganový olej sa užíva na plný žalúdok, čiže vždy po jedle. Nakvapká sa na lyžičku s vodou, džúsom, či jogurtom. Toto platí aj v prípade kapsulovej formy, konzumovať vždy po jedle.

► Ak s Oreganovým olejom ešte len začínate, prispôsobte k tomu aj nižšie dávkovanie v prvé 2 dni aby ste zistili, či sa nedostaví reakcia. Aj keď je Oreganový olej prírodný produkt, v ojedinelých prípadoch sa môže dostaviť precitlivenosť alebo alergická reakcia. Zvýšená pozornosť sa vzťahuje na ľudí, ktorí majú reakcie na rastliny čeľade hluchavkovité, napr.: bazalka, yzop, levanduľa, perila, mäta, rozmarín, šalvia a tymian.

 

S akým druhom Oreganového oleja sa môžete stretnúť

  • Neriedený, čistý 100% esenciálny olej - používa sa hlavne na inhalácie, na vnútorné a vonkajšie použitie nie je vhodný, je veľmi silný.
  • Riedený s olivovým extra panenským olejom s obsahom 20-30% Oreganového esenciálneho oleja. Kvalitný olej spoznáte podľa množstva obsahu carvacrolu, ktorý by mal byť 70-80%. Riedený Oreganový olej je možné aplikovať vnútorne a aj na vonkajšie použitie:
    • Vnútorné použitie pri tráviacich ťažkostiach, postihnutí dýchacích ciest, zápal - infekcie spôsobené baktériami, plesňami, kvasinkami: dávkovanie dodržujte podľa odporúčania výrobcom. 
    • Vonkajšie použitie pri problémoch s plesňami, kvasinkami na pokožke: zmiešajte 2-3 kvapky so šampónom či tekutým mydlom, prípadne aplikujte 1-2 kvapky lokálne (môžete ho vmasírovať do kože v mieste postihnutia). Pri problémoch s bradavicami, vatovou paličkou namočenou v oleji potierať iba bradavicu, opakovať viac krát denne. 

Oreganový olej proti baktériám, kvasinkám, plesniam

 

Pre ktorú formu balenia sa rozhodnúť: Olej, alebo Kapsule?

Najčastejšia forma balenia Oreganového oleja je olej vo fľaštičke s kvapkadlom, alebo pipetou. Takto balený olej sa používa na vnútorné užívanie a vonkajšie použitie pri kožných problémoch. Ako vyššie uvádzam, Oreganový olej má pálivú chuť, preto nemusí každému (hlavne deťom) vyhovovať jeho priama konzumácia. Pre tých, ktorým pálivá chuť nevyhovuje, riešenie je nasledovné:

Použiť môžete Oreganový olej balený v kapsulách priamo od výrobcu Candicaps, alebo si sami doma olej nadávkujete do prázdnej kapsule. Prázdne kapsule nájdete pri ponuke s Oreganovým olejom na tejto stránke. 

 

Tu sú možnosti ako olej užívať

1. Nakvapkať olej na lyžičku s vodou, džúsom, či jogurtom - prehltnúť a zapiť vodou.

2. Nakvapkať olej do prázdnej kapsule cez kvapkadlo. Zavrieť kapsulu a zapiť vodou. Prípadne sa dá kapsula nasunúť na kvapkadlo a potrebné množstvo priamo nakvapkať do kapsule - tento spôsob je však nepraktický, pretože kvapkadlo nie vždy dobre kvapká. Pri tomto spôsobe plnenia kapsule si treba dať pozor, aby ste si olejom nezašpinili kapsulu z vonka - pri konzumácii by vás olej mohol v ústach dráždiť.

Osobne kapsulu zvyknem plniť ešte aj tak, že si potrebné množstvo oleja nakvapkám na moka lyžičku a potom olej opatrne nalejem do prázdnej kapsule.

3. Nakvapkať olej do prázdnej kapsule pomocou pipety - najpohodlnejší spôsob. Zavrieť kapsulu a zapiť vodou.

4. Alebo si kúpiť Oreganový olej balený priamo výrobcom do kapsúl.

Oreganový olej prírodná pomoc proti baktériám, plesniam, kvasinkám

  

Doplňujúce upozornenie: Doplnok stravy. Nevhodné pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie pri jednotlivých druhoch výrobkov. Nie je náhrada pestrej stravy. Ukladajte mimo dosahu detí. Skladujte pri teplote do 25°C. Chráňte pred priamym slnkom.

 

Zhrnutie: Prečo by Oreganový olej nemal chýbať v domácej lekárničke?

• Olej z Oregana je skutočný zázrak, ktorý pomôže vyriešiť mnohé problémy spojené s baktériami, plesňami a kvasinkami, zvnútra i zvonka organizmu.

• Olej pôsobí bez vedľajších účinkov, tzn. že nenarúša život prospešných baktérií v organizme. Aktívne likviduje iba tie škodlivé, čo v konečnom dôsledku predchádza oslabeniu organizmu ako napr. pri užívaní chemických antibiotík.

• Mikroorganizmy si nedokážu voči Oreganovému oleju vybudovať odolnosť (rezistenciu), čo znamená že Oreganový olej je možné účinne používať opakovane, teda pri každom probléme spôsobenom mikroorganizmami.

• Olej z Oregana rieši nie len akútne prípady, ale je vhodný aj pri podpore imunity a v príp. prevencie pred útokmi rôznych mikroorganizmov

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Bakterie virusy plesne parazity rady navody skusenosti HarmonyNature

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

 

 

Diskusia

(5 komentárov)

Monika Koremova, 3.4.2023 10:10:52

Dobrý deň, chcem sa opýtať, oreganova silica ( koľko kvapiek a ako dlho ) sa môže užívať aj pri chronickej borelioze, hodnoty IgM mám opakovane zvýšené aj po dobrati 2 druhov ATB. Mám migrujuce bolesti celého tela, žalúdok bolesti kĺbov, svalov, zimomravost v celom tele, únava. Lekári mi žiaľ nepomohli a nemajú záujem. Ešte sa chcem spýtať na syna, má 7 rokov, vybral 2 druhy ATB, opakovane teploty a zelené sople, výter ( hemophylus influense, pneumokok ), môže užívať oreganovu silicu ako dlho a koľko kvapiek. Ďakujem za odpoveď.

Andrea, 28.1.2022 12:49:34

Dobrý deň, chcem sa opýtať, že či oreganovy olej nici železo. Mám takmer 6 ročného syna, ma nízke železo a či keď mu začnem dávať oreganovy olej, či mu to železo este neklesne. Samozrejme, uzivame železo v strave aj v doplnkoch. Má však aj s bratom permanentne v sebe rezistentne bacile (moraxelu, pneumokoka, z času na čas pseudomona), tak preto sme nasadili oreganovy olej. Ďakujem za odpoveď. Aďka

Stanislav Silný, 8.12.2021 16:47:11

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, ako je možné, že mikroorganizmy si voči oreganovému oleju nedokážu výtvoriť rezistenciu.

Lucia, 26.11.2021 17:32:57

Dobrý deň. Dočítala som sa, že oreganovy olej by sa mal užívať aj pri liečení boreliozi chcem sa preto spýtať či naozaj môže pomôcť ... Ďakujem za odpoveď.

Mária Filicka, 13.11.2021 08:20:45

Dobrý deň. Pred 3 týždňami som začala užívať 80% oreganovy olej.Hlavne koli opakovaným zápalom, aftam, plesniam a oparom. No pred par dnami sa mi v celých ústach vychádzali veľmi veľké a bolestivé afty.Je to znak účinku, alebo prečo sa to deje? Ďakujem

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať