odvlhčovač vzduchu

Pridal: Počet zobrazení: 852

Orosené okná, vlhké mapy na stenách/strope, pocit chladného vzduchu a vlhkosti na zariadení a textíliách, vôňa vzduchu ... pozorujete niečo podobné aj vo vašej domácnosti? Toto sú prvé prejavy zvýšenej vlhkosti a znamenajú: Rýchlo konajte! Pretože čoskoro vás môžu navštíviť nebezpečné plesne, ktoré sa nevytvárajú len na povrchu, ale dokážu sa "zažrať" hlboko až do najmenších škáročiek materiálu. Ak máte šťastie, a nejde o závažnejšiu technologickú príčinu, s nadmernou vlhkosťou vám pomôže praktické a aj cenovo dostupné zariadenie do domácnosti.

odvlhčovač vzduchu

Domáci odvlhčovač vzduchu môže byť pre vaše zdravie hotovým pokladom. Prečo? Pretože odvlhčovače dokážu odstrániť z priestoru prebytočnú vlhkosť, ktorá môže byť príčinou vzniku zdraviu nebezpečných plesní. 

Príčinou vzniku plesní v domácnosti vôbec nemusia byť iba závady technologického charakteru spôsobené nevhodnou, alebo poškodenou izoláciou, oknami, prekladmi či stropom, alebo u novostavieb vlhkosť vzniknutá z mokrých procesov a pod.

Aby sa plesniam darilo, stačí im aj zvýšená vnútorná vlhkosť v bytových priestoroch, ktorá sa tvorí nepretržite z užívania, napr. sušením prádla v miestnosti, pranie, sprchovanie, akváriá, para z varenia, izbové rastliny a patrí sem aj vlhkosť tvorená človekom počas spánku. 

Ako sa prejavuje zvýšená vlhkosť v domácnosti?

Prvým príznakom nadmernej vlhkosti v interiéri je kondenzovanie vodnej pary (rosenie skiel) z interiérovej strany hlavne v zimnom vykurovacom období. Väčší rozsah zarosenia okien signalizuje vysokú interiérovú vlhkosť, pričom začína dochádzať k stekaniu kondenzátu na zasklievaciu lištu a z nej na parapet. 

Ak je vzduch veľmi vlhký, začnú sa tvoriť plesne, vlhnúť nábytok i zariadenie (korózia kovových predmetov) a napriek tomu, že sa v domácnosti kúri je možné pociťovať chlad. Zvýšenú vlhkosť môžete najčastejši pozorovať v kuchyni, kúpelni a spálni.

Aká je ideálne vlhkosť v bytovom priestore?

Množstvo vody vo vzduchu udáva tzv. relatívna vlhkosť vzduchu, s označením φ (fí). Pohybuje sa v rozmedzí 0 – 100 %. Ideálna hodnota φ je 50 %. Ak je hodnota φ 30-40 %, vzduch je suchý (dráždenie slizníc, ťažké dýchanie), ak je hodnota φ 60-100 %, vzduch je veľmi vlhký a z dlhodobého hľadiska nevhodný pre zdravie človeka, pretože pri takejto vlhkosti hrozí tvorba plesní.

Vlhkomer do domácnosti

Ak si nie ste istý, akú máte vlhkosť v domácnosti, riešením sú praktické zariadenia na meranie vlhkosti vo vzduchu. Podľa požiadaviek sú na trhu dostupné v jednoduchej verzii iba s funkciou na meranie vlhkosti až po viacfunkčné, či profesionálne s výbavou senzorov, ktoré ukazujú teplotu, dátum, čas + budík, meranie kvality vzduchu CO2, rosný bod, s predpoveďou počasia, atď. 

 Široký výber vlhkomerov do domácnosti nájdete na Alza.sk

 

Ako sa zbaviť zvýšenej vlhkosti?

Už prvým príznakom zvýšenej vlhkosti v bytovom priestore treba venovať pozornosť. Nečakajte až rožky začne vystrkovať pleseň! Konajte s predstihom: 

 • Nájdite príčinu zvýšenej vlhkosti. Máte podozrenie na technologickú príčinu? Poraďte sa s odborníkmi v oblasti stavebníctva (oknári, zatepľovači, inštalatéri, výrobcovia stavebného materiálu, atď. ...) a nájdite vhodné riešenie ako zbaviť vašu domácnosť zvýšenej vlhkosti.
 • Alebo je u vás príčinou zvýšená vnútorná vlhkosť z nepretržitého užívania? Nepomáha vám, alebo nie je vždy možné zabezpečiť dostatočné vetranie? Riešením pre vás môže byť šikovné zariadenia na odvlhčovanie vzduchu. Odvlhčovače znižujú vlhkosť vzduchu, a tým zabraňujú vzniku plesní, ktoré ohrozujú ľudské zdravie.

 

Odvlhčovač vlhkosti, riešenie proti plesniam

Ako si vybrať vhodný odvlhčovač vzduchu?

Pri výbere sa zamerajte primárne na výkon odvlhčovania a vzduchový výkon:

Výkon odvlhčovania:

 • množstvo vody, ktoré prístroj odstráni zo vzduchu (v litroch za hodinu)
 • účinnosť závisí od teploty a vlhkosti vzduchu (výkon je väčšinou udávaný pre teplotu 30 °C a vlhkosť 80 %)

Vzduchový výkon:

 • výkon ventilátora odvlhčovača
 • mal by zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude prístroj používaný
 • odvlhčovač by mal byť schopný prečerpať všetok vzduch v miestnosti aspoň dvakrát za hodinu
 • vzorec pre minimálny potrebný výkon (m3/h): plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2

Ďalšie parametre:

 • Objem nádržky
 • Hygrostat - snímač vlhkosti; po dosiahnutí požadovanej vlhkosti sa zariadenie vypne
 • Funkcie - indikátor plnej nádržky, časovač, regulácia vlhkosti, ionizátor alebo vzduchový filter na zaistenie vyššej kvality vzduchu
Prostriedok proti plesniam SteriSolan

Odvlhčovače môžete kúpiť v cenovom rozmedzí od 110 do 370 Eur.

 Nazrite do širokej ponuky odvlhčovačov vzduchu na Alza.sk

 

A čo v prípade, keď plesne boli rýchlejšie a začali už robiť problémy? Stále platí: Nájdite príčinu, odstráňte ju!

Na prechodné obdobie, pokiaľ vyriešite odstránenie príčiny vzniku plesní, s likvidáciu vám pomôže prírodný prostriedok bez obsahu a zápachu po chlóre Sterisolan. Prostriedok účinne likviduje plesne a baktérie podľa potreby v celej domácnosti. Netreba si ho však zamieňať za prostriedok, ktorý odstráni príčinu vzniku plesní.

  

Rada na záver:

Či už máte zvýšenú vlhkosť v domácnosti, alebo nie, pravidelné a správne vetranie je základ pre zdravý a čistý obytný priestor. Ako správne vetrať hlavne v zimnom (plesňami ohrozenom) období?

 • Zatvorte ventily kúrenia! (najmä termostatické)
 • Otvorte okno v miestnosti dokorán. Po otvorení okna sa vonkajšia tabuľa skla zarosí.
 • Vetrajte dovtedy, kým sklo nezostane číre.
 • Zatvorte okno a nastavte ventily späť do pôvodnej polohy.

 

.

 

Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)

Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

 

Rady, návody z darov prírrody

 

Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.

 

Brožúra ZDARMA ►

 • Stiahnite si brožúru:

  100 a viac možností, ako použiť IONIZOVANÚ VODU v prospech zdravia

  Praktický sprievodca vás zoznámi s možnosťami ako použiť Alkalickú, Acidickú a Striebornú ionizovanú vodu v každodennom živote pri rôznych problémoch a ťažkostiach.

  PDF brožúra

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili funkčnosť týchto webových stránok. Viac informácií