bradavice
Pridal Rena Počet zobrazení 5587
.
Kožných bradavíc je veľmi veľa druhov. Latinsky sa im hovorí Veruka. Niektoré sú ploché, iné vystupujú až nad úroveň povrchu kože. Najčastejšie sa bradavice vyskytujú na rukách a nohách. Ide v podstate o vírusové ochorenie, pretože ich spôsobuje jeden (menej škodlivý) z veľkého počtu vírusov HPV (human papilloma vírus). Náchylnosť na bradavice preto úzko súvisí aj so stavom imunitného systému u toho ktorého človeka.
Ak Vás náhodou prekvapí nová bradavica, príp. sa neviete zbaviť tých terajších, ... odporúčam jednoduchý, lacný a overený návod z prírodných produktov. Obklad z citrónovej kôry je možné použiť na bradavice na rukách, tak i na nohách.
Tak ako sa bradavice vyskytujú na rôznych častiach tela, tak sa líšia aj tvarom, farbou, povrchom, či veľkosťou. Často krát sa stane, že ľudia si bradavice spájajú/zamieňajú s inými kožnými výrastkami ako sú: fibrómy (nezávažné benígne nádory), molusky (bradavičky s hladkým povrchom a „jamkou" v strede), znamienka, kurie oká, otlaky a pod. Ak si nie ste istý, či váš výrastok je skutočne bradavica, poraďte sa s kožným lekárom, aby stanovil presnú diagnózu vášho problému.
|
Ako rozpoznať bradavice
- Bežné, obyčajné bradavice môžeme vidieť najmä na chrbtoch rúk, prstov a okolo nechtov, ale môžu sa objaviť kdekoľvek, vzácne i na sliznici pier či nosa. Vyzerajú ako hrboľaté nádory farby kože s drsným povrchom. Okolo nechtov a pod nechtami bývajú často podráždené, infikované a horšie reagujú na liečbu.
- Ploché bradavice bývajú hlavne na tvári, krku, rukách a nohách. Sú to väčšinou mnohopočetné hladké, ploché pupienky farby kože až svetloružové či hnedé, veľkosti 2-5 mm.
- Plantárne bradavice na plochách nôh sú často bolestivé a náročné na liečbu. Vyskytujú sa hlavne v miestach maximálnej záťaže chodidla a tlakom pri chôdzi zarastajú hlboko do kože.
- Genitálne bradavice postihujú iba oblasť genitálií ako u mužov, tak i žien - pozri článok: ›Trápia vás genitálne bradavice, či herpes? Tu je riešenie ako sa ich účinne zbaviť!
Príprava citrónového obkladu, čo budete potrebovať:
- Jeden citrón (najlepšie BIO), ktorý dôkladne umyjete + ocot. Vhodný je citrón so stredne hrubšou kôrou, pri výbere to cítiť na dotyk. Takýto citrón má vnútornú - bielu časť kôry hrubšiu a tá sa potrebuje nasiaknuť octom.
- Citrón rozrežete a vytlačíte z neho šťavu (šťavu odporúčam použiť vnútorne, teda vypiť s vodou, či čajom pre jej alkalizujúci a osviežujúci účinok). Vnútornú dužinu z kôry odstránime.
- Kôru z citróna nakrájate na drobné štvorčeky/kolieska, veľkosťou o niečo viac ako je bradavica, ktorú potrebujete odstrániť. Počet štvorčekov = počet bradavíc, tzn. 1 štvorček na 1 bradavicu.
- Nakrájané citrónové štvorčeky dáte do šálky a zalejete octom (môže byť aj jablčný ocot), tak aby štvorčeky plávali v octe.
- Šálku prikryjete napr. tanierikom a necháte odstáť 24 hodín.
- Citrónovú kôru v octe je najlepšie robiť každý deň čerstvú, teda min. 24hod. namočenú v octe. Ak použijete na bradavicu kôru namočenú 2dni - 48hod., aj to je ešte OK, ale dlhšie už nie. Najúčinnejšia je vždy čerstvo pripravená kôra.
Výhody citrónovo-octového obkladu:
- Čisto prírodný prostriedok, citrón a ocot nájdeme v každej domácnosti.
- Účinný na všetky veľkosti bradavíc.
- Bez chémie a vysokej ceny za voľne dostupné prípravky v lekárni.
- Bez potreby cestovať k lekárovi.
- Bez ostychu ukázať u lekára svoje chúlostivé miesta.
- Bez vypaľovania dusíkom a vyrezávania.
Bradavica na ruke - ako postupovať:
- Najvhodnejší čas na aplikáciu citrónového obkladu je počas noci, kedy nemusíte ruky vystavovať vode a iným vplyvom súvisiacim s prácou a pod. Nie je to však podmienka, napr. u menších detí je lepšie kôru prilepiť cez deň, aby ste mohli podľa potreby sledovať reakcie, či náhodou kôra nebude spôsobovať štípanie/pálenie.
- Pred priložením kôry na bradavicu, môžete zdravú pokožku okolo bradavice natrieť krémom, napr. Indulonou. Krém napomôže chrániť zdravú kožu pred kyselinami citrónu a octu, ktoré sa počas aplikácie môžu dostať aj do okolia bradavice a spôsobovať nepríjemné pocity: pálenie, štípanie.
- Pripravený citrónový štvorček vyberte z octu. Priložte ho vnútornou (bielou) stranou na bradavicu, prilepte náplasťou, príp. ešte spevnite obväzom, či textilnou náplasťou tak, aby sa kôra počas celej noci dotýkala tesne bradavice a nemala šancu sa posunúť na zdravú kožu.
- Kôru nechajte prilepenú na bradavici až do rána. Ak by miesto pod kôrou v noci moc štípalo, či pálilo, a bolesť sa stupňovala, dajte kôru preč z bradavice. Tento stav môže niekedy nastať. Je to spôsobené tým, že sa kyseliny dostali na zdravú pokožku, ktorú dráždia. Samotná bradavica nebolí, bolesť je len z narušenia zdravej kože.
- Ráno, po zložení kôry, bude bradavica rozmočená, je to z pôsobenia štiav v kôre počas noci. Bradavicu počas dňa nechajte nezalepenú, voľne na vzduchu.
- Po prvom priložení kôry môže ostať bradavica čierna. Povrch sa sfarbí do čierno-hnedej farby pripomínajúcej chrastu. Teda buď je čierna hneď ráno po zložení kôry, alebo môže sčernieť počas dňa. Ak sa tak stane (viď. obrázok nižšie) už ďalšiu kôru večer neprikladajte! Bradavicu nechajte nasledujúce dni nezalepenú, voľne na vzduchu a počkajte kedy sama odpadne. Dôležité: NESTRHÁVAJTE JU!
- Ak bradavica po prvom priložení kôry neostala čierna, je potrebné priložiť novú kôru v nasledujúci - druhý večer. Čiže opäť priložiť, zalepiť, nechať celú noc, ráno zložiť a pozorovať, či bradavica ostane čierna. Ak bradavica ostane čierna, viac kôru neprikladať. Platí to, čo píšem v bode vyššie.
- Z vyššie napísaného platí, že kôru prikladáme každý večer a to až dovtedy, pokiaľ bradavica nie je čierna. V bode, kedy bradavica má čiernu farbu a pripomína novo vytvorenú chrastu, kôru už neprikladať.
- Počet nocí, či počet priložení kôry je individuálny, záleží od veľkosti bradavice, miesta bradavice a atď. ... u niekoho stačí priložiť kôru na jednu noc, u niekoho je potrebné priložiť 3 a viac krát. Platí však jedno pre všetkých, ak ostane bradavica čierna, už kôru neprikladajte!
Dôležité!!! Prečo ČIERNU bradavicu NESTRHÁVAŤ?
Ako vidíte na obrázku nižšie, bradavica nie je len to, čo vytŕča nad úrovňou pokožky. Bradavica má hlboký koreň v pokožke, je vyživovaná cievnym systémom, pretkaná nervami. Preto je dôležité bradavicu nestrhávať, ale počkať kedy sama odpadne. Tzn., že keď bradavica ostane na povrchu čierna, tak na to, aby bol zničený koreň a pod ním sa urobila nová pokožka, trvá týždeň i viac. Ak tento proces narušíte a vylúpnete bradavicu skôr, je predpoklad, že koreň nebude zničený a bradavica po nejakom čase opäť narastie.
Preto buďte TRPEZLIVÝ! Počkajte až bradavica sama odpadne. Rana po bradavici bude hlbšia, ale pekne vyhojená a s novou kožou. Po čase sa aj miesto po rane pekne vyrovná a neostane žiadna jazva. Práve pri predčasnom strhávaní môže ostať jazva. Je to ako s chrastou, taktiež je potrebné počkať, kedy sa pekne sama zahojí a odpadne. Preto tento proces vyhojenia neurýchľujte, nestrhávajte bradavicu predčasne!
Bradavice na nohe - ako postupovať:
Čo je rovnaké ako pri odstraňovaní bradavice na ruke: príprava a prikladanie kôry.
Čo je iné: bradavice na nohe - chodidle zvyčajne bývajú ploché a omnoho hlbšie vrastené. Tým, že tak nevytŕčajú nad úroveň kože, odstraňujú sa o niečo dlhšie, pretože i koža na chodidle má hrubšiu štruktúru ako na ruke. Záleží na veľkosti, ale môže to trvať aj mesiac. Taktiež bradavica nemusí ostať vôbec čierna. To, že kôra zaberá, poznať tak, že sa začne bradavica postupne zmenšovať, jej priemer bude menší, až sa úplne vytratí.
Citrónovú kôru je potrebné prikladať každý deň - večer, či už bradavica zmení farbu, alebo nie. Z chodidla bradavica neodpadne. Môže sa stať, že iba niečo z povrchu sa odlúpne, no stále tam zvyknú ostať hlboké korene, ktoré treba zničiť a to opätovným prikladaním kôry.
Odporúčam pri odstraňovaní bradavice na chodidle doplniť ku kôre: cca 1-2 krát za týždeň vodný kúpeľ v sóde bikarbóne a bradavicu zošúchať pemzou koľko ide, nie moc nasilu, tak aby to nebolelo. Len toľko koľko sa pokožka vymočí. Bradavicu cez deň môžete posypať aj troška sódou bikarbónou. Sóda vytvára alkalické prostredie a to bradavice moc nemusia. Ak by bradavica pri chôdzi náhodou bolela, môžete si ju cez deň prelepiť aj náplasťou.
Platí: NEPRESTÁVAJTE si kôru prikladať. Na nohe trvá odstraňovanie dlhšie, ale treba vydržať. Ak by vám robilo problém prikladať kôru každý večer, tak zvoľte pomalšie tempo, napr. každý 2, či 3 deň. No prikladajte pravidelne a výsledok sa dostaví!
Ak by nastala situácia, že by vás chodidlo po kôre nepríjemne bolelo napr. pri chôdzi, môžete si dať pár dní pauzu a kôru neprikladať. Keď bolesť ústúpi, treba pokračovať. Kôru prikladajte dovtedy, pokiaľ si nie ste istý, že je priemer bradavice minimálny - takmer žiadny.
Bradavice na iných častiach tela
Bradavice sa okrem rúk a chodidiel môžu objaviť aj na miestach, kde je pokožka omnoho citlivejšia: tvár, či krk. Na tieto oblasti odporúčam použiť prostriedky, ktoré nie sú až tak kyselinovo agresívne:
- Ocot, či jablčný ocot (napr. Alnatura) - potierať bradavicu viac krát denne s vatovou paličkou namočenou v octe.
- Banánová šupka - prilepte vnútornú časť banánovej šupky na bradavicu, potrebné aplikáciu opakovať.
- ›Oreganový olej - potierať bradavicu viac krát denne s vatovou paličkou namočenou v oleji. Pozor, pri aplikácii sa vyhýbajte zdravej pokožke!
- ›Grepové jadierko - nezriedené - potierať viac krát denne s vatovou paličkou namočenou v jadierku. Pozor, pri aplikácii sa vyhýbajte zdravej pokožke!
- ›Bradavice, kurie oká, materské znamienka - prírodný odstraňovač - špeciálne určený prípravok na prírodnej báze na odstránenie bradavíc, i materských znamienok.
Ďalšou problematickou oblasťou výskytu bradavíc sú genitálie. Na túto oblasť odporúčam špeciálne určený prípravok na prírodnej báze: ›Genitálne bradavice, herpes - HPV U-Kill prírodný odstraňovač.
* * * * * * *
Nech sa bradavica objaví na ktorom koľ-vek mieste tela je to nepríjemný, ale aj estetický cudzopasník. Len v málo prípadoch sa stane, ... že ako prišla, tak aj odišla. Preto nečakajte a ukážte jej, kto je pánom vo Vašom tele!
Vyhrať boj nad bradavicou je super pocit, ale treba myslieť aj na to, že imunita v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú úlohu. Náchylnosť na vírusové ochorenia je jasným signálom, že oslabenú imunitu treba podporiť. Nehrozí tu len opätovný návrat bradavíc, ale všeobecný predpoklad na náchylnosť k iným virálnym ochoreniam. To, čo môžete pre seba urobiť je, podporiť svoju imunitu. Začnite dnes, veď zdravie máte iba jedno!
Verím, že vám tento návod z darov prírody pomôže zbaviť sa nepríjemných a nežiadúcich bradavíc. U niekoho sa výsledok dostaví rýchlejšie, u niekoho pomalšie, no určite neváhajte a pustite sa do boja. Držím vám palce!
Pokiaľ máte nejakú otázku, tak ju napíšte do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi a zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Nový komentár